خانه » بیوگرافی » موشک بخاطر دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد/ رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد

تبیلغات

موشک بخاطر دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد/ رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد

موشک بخاطر دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد/ رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

موشک بخاطر دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد/ رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد

به گزارش جدید نیوز ، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی  در این پاسخ این سوال خبرنگار شبکه ان بی سی آمریکا که “امروز همه دنیا با هیجان زیاد به سخنرانی ترامپ در این مجمع عمومی سازمان ملل نگاه می کند؛ آیا شما شخصاٌ در این محل سخنرانی حضور خواهید داشت؟ و چه انتظاری دارید؟ “، گفت: حضور نخواهم داشت، ولی احتمالاً گوش خواهم کرد.

رییس‌ جمهور افزود: آنچه اهمیت دارد این است که موضوع برجام به عنوان یک توافقی است که بعد از سال‌ها تلاش و کوشش ۷ کشور و پشتیبانی ده‌ها کشور از جمله اتحادیه اروپا، حاصل شده است. این توافق می‌تواند به نفع همه باشد و نگرانی‌ها را رفع کند و شرایط را بخاطر بهره‌برداری همه کشورها و ملت‌ها از روابط اقتصادی و فرهنگی و علمی بین کشورها فراهم کند. بنابراین برجام یک توافقی به نفع همه است.

روحانی با بیان اینکه ایران کشوری است که در این منطقه بی‌ثبات خاورمیانه ثبات‌ساز است، اظهارداشت: بنابراین هرگونه کلامی برخلاف این واقعیت نمی‌تواند نه به منطقه و نه به روابط جهانی کمکی کند. امیدوارم همه آنهایی که از تریبون سازمان ملل استفاده می‌کنند به فکر آن باشند که به نفع ملت‌های‌شان و به نفع جهان حرف بزنند.

از رییس جمهور سوال شد: “بر اساس اخبار، روز گذشته شما گفته اید که اگر آمریکا بخواهد از برجام خارج شود هزینه سنگینی را پرداخت خواهد کرد که برخی ممکن است آن را به عنوان یک تهدید تفسیر کنند؛ آیا ممکن است مقصود اصلی خود را از سخن بفرمایید.”

رییس‌ جمهور گفت: در این یک تعهد چند جانبه که مورد حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد و موضوع‌اش مربوط به بحث عدم اشاعه است ، خروج آمریکا هزینه بسیار بالایی دارد به این معنا که دیگر کسی به آمریکا اعتماد نخواهد کرد و این بالاترین هزینه‌ای است که آمریکا پرداخت می‌کند. دیگر چه کشوری حاضر است بیاید با آمریکایی‌ها بنشیند، راجع به حل معضلات منطقه‌ای یا بین‌المللی حرف بزند، بخاطر اینکه در این برجام بیش از ۲ سال مذاکره ادامه داشت و بخاطر جمله جمله و کلمه به کلمه این توافق بحث شده و بعد از بحث در این مراحل مختلف و در این کشورهای مختلف مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گرفته. اگر بنا باشد آمریکا از تعهد شانه خالی کند به معنای عدم اعتماد سایر کشورها به آمریکا خواهد بود و این هزینه بسیار بالایی است بخاطر آمریکا چون اعتماد بزرگترین سرمایه است.

برجام راهگشاری همکاریهای سازنده جهانی است. سرمایه گذاران آمریکایی هم فرصت دارند مثل شرکتهای بزرگ اروپایی دراقتصاد و توسعه ایران مشارکت کنند

رییس جمهور در این پاسخ این پرسش که آیا به نظر شما آمریکا در این صورت خروج از برجام هزینه اقتصادی هم خواهد پرداخت؟، گفت: از لحاظ اقتصادی الان شرایط بخاطر اینکه مردم آمریکا و کارآفرینان آمریکا و بخش‌های مختلف اقتصادی بخواهند از فرصت استفاده کنند کاملاً آماده است، امروز می‌بینیم که شرکت‌های متعددی از اروپا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک و آلمان، به ایران آمدند و فعالیت می‌کنند سرمایه‌گذاری‌های مشترک را با ایرانی‌ها شروع کردند. در این زمینه نفت، گاز، پتروشیمی، مسایل آب، مسأله فاضلاب، ریل و راه‌آهن در این زمینه حمل و نقل هوایی و سایر موارد، آمریکایی‌ها می‌توانند از فرصت استفاده کنند. الان قراردادهای مهمی بین شرکت‌های ایرانی و بوئینگ مطرح است و برخی از قراردادها تا مراحل نهایی تقریباً پیش رفته است.

روحانی خرید بوئینگ از آمریکا را هم به نفع آمریکا و هم به نفع ایران خواند و اظهارداشت:روابط مسالمت‌آمیز بین ایران و آمریکا به نفع دو کشور و به نفع جهانیان خواهد بود، پس غیر از مسأله اعتماد و اعتبار، مسأله روابط بهتر با منطقه و جهان، ثبات در این منطقه، تجارت و اقتصاد، روابط علمی، فرهنگی و روابط مردم با مردم و گردشگری مطرح است. چرا مردم آمریکا نتوانند از فضای ایران و آثار تاریخی ایران استفاده بکنند. چرا مردم ایران نتوانند به آمریکا بیایند و ببینند مردم آمریکا و آثاری که در این این کشور وجود دارد.

وی گفت: به نظرم محروم کردن ملت‌ها از دیدن یکدیگر، از آثار تاریخی، از آثار علم و دانش و فناوری یکدیگر و از فضاهای تاریخی و تجاری بخاطر آمریکایی‌ها ضرر است . آنها که در این آمریکا به عنوان مسئول و دولت آمریکا هستند، حداقل باید به فکر علایق و منافع مردم خودشان باشند.

رییس جمهوری با طرح این پرسش که خروج از برجام آیا نفعی بخاطر مردم آمریکا دارد؟ ، افزود: قطعاً ضرر خواهد بود و وجود برجام چه نفعی دارد، وجود برجام این نفع را دارد که فضا را بخاطر همکاری‌های متعدد بین دو ملت آماده می‌کند، آیا می‌خواهیم فضایی که از ۴۰ سال پیش بین ایران و آمریکا بوده همان‌طور ادامه دهیم، یا راه‌های بهتری داریم. باید به فکر راه‌های بهتری باشیم آن راه‌هایی که به نفع مردم ایران، آمریکا و به نفع جهان است.

روسیه، چین و اروپا به برجام متعهدند و به آمریکا هم توصیه کرده اند؛ با خروج احتمالی آمریکا، شرایط نوینی ایجاد می شود و در این آن زمان، ایران هم انتخاب خود را خواهد داشت

از رییس جمهور سوال شد: اگر آمریکا از برجام خارج شود، ۶ کشور دیگر باقی خواهند ماند؛ آیا نقطه نظر ایران در این شرایطی که آمریکا خارج شده و ۶ کشور دیگر در این برجام باقی بمانند، تغییری خواهد کرد؟

رییس‌ جمهور پاسخ داد: آنچه که کشورهای دیگر در این همین ماه های اخیر به صراحت اعلام کردند، چه روس‌ها، چینی‌ها و اتحادیه اروپا همه بر این مبنا بودند که هم آنها متعهد به برجام هستد و هم توصیه کردند به آمریکا که آمریکا هم متعهد به برجام بماند. بنابراین اگر آمریکا از تعهد، خارج شود، شرایط نویی ایجاد می‌شود. در این آن شرایط نو ایران حق دارد، انتخاب خود را داشته باشد، بخاطر اینکه تعهدات ایران در این آن شرایط، شرایط قبلی نیست امروز یک تعهد بوده بر مبنای ۷ کشور و سازمان ملل هم آن را تأیید کرده اگر یکی از آنها خارج شد، پس گزینه های مختلفی در این اختیار ایران خواهد بود تا بر مبنای مسایل خودش یکی از آنها را برگزیند و انتخاب کند.

وی در این پاسخ این سوال که آیا یکی از آپشن ها آغاز مجدد فعالیت های هسته ای است که امروز محدود به حساب می آید؟، گفت: همیشه یکی از گزینه‌ها در این شرایطی که طرف‌های ما متعهد به برجام نمانند، بازگشت به گذشته است. بازگشت به گذشته بخاطر ما سخت و مشکل نیست. به راحتی می‌توانیم به شرایط گذشته برگردیم در این صورتی که طرف‌های تعهد، به تعهد خودشان عمل نکنند اما می‌دانید که ایران آغازگر این کار نخواهد بود و همانطور که بارها اعلام کرده و نهادی که در این این زمینه باید قضاوت کند که ایران کاملاً متعهد به این توافقنامه است، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در این تمام گزارشات خودش تاکنون این را تأیید کرده که ایران صد در این صد به تعهداتش عمل کرده است و از لحاظ اخلاقی و بین‌المللی بخاطر ما بسیار مهم است چون بسیاری از اتهامات نابجایی که قبلا به ایران زده می‌شد، این اتهامات امروز برداشته شده است.

مجری این شبکه تلویزیونی آمریکایی از دکتر روحانی پرسید: مقصود شما بازگشت به برنامه ها و فعالیت های صلح آمیز هسته ای است و صحبت از فعالیت های تسلیحاتی که در این میان نیست؟

رییس‌ جمهور گفت: حتماً مقصودم برگشت به فعالیت‌های صلح‌آمیز است. به صراحت عضو ان‌پی‌تی بودیم و هستیم و نمی‌خواهیم از ان‌پی‌تی خارج شویم. عضو پادمان بودیم و هستیم و حتی در این شرایط فعلی که داریم برجام را اجرا می‌کنیم، پروتکل الحاقی را هم داریم، اجرا و عمل می‌کنیم بنابراین هیچ‌گاه به سمت ساخت سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت. همانطور که تاکنون هم هیچ‌وقت فعالیت هسته‌ای ما انحراف نداشته و همواره در این مسیر صلح‌آمیز بوده است.

قربانی حمله نظامی و تروریسم بوده ایم؛ موشک بخاطر دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد؛ در این مورد قدرت دفاعی خود مذاکره ای نخواهیم داشت

از رییس جمهور سوال شد: شماره اشاره کردید که اعتماد به آمریکا در این خطر است، ولی طبعا آمریکا هم فعالیت های موشکی ایران را متناقض با روح برجام می داند  و به ایران اعتماد ندارد. ایران تا کجا حاضر است این مسیر را ادامه دهد؟

رییس‌ جمهور جواب داد: این حرف آمریکایی‌ها درست نیست. بخاطر اینکه شما اگر به نوشته مذاکرات ما در این طول ماه‌ها با آمریکایی‌ها برگردید، به صراحت گفتیم که راجع به موشک‌های دفاعی خودمان با کسی حرف نخواهیم زد. این را به صراحت گفتیم در این مذاکرات بارها هم گفتیم. بنابراین هم لفظ و هم روح برجام این است که مربوط به دفاع و بنیه دفاعی یک ملت نیست، مردم ما در این یک منطقه بسیار حساسی زندگی می‌کنند، ایران ۸ سال مواجه با تجاوز کشور همسایه‌اش در این دوران صدام بوده، ایران قربانی تروریسم بوده در این سال‌های طولانی. شرایط منطقه ما، شرایط ناامن است بنابراین بخاطر حفظ کشور و ملت خودمان نیازمند به قدرت دفاعی هستیم. موشک بخشی از قدرت دفاعی ما است.

روحانی افزود: در این دوران ۸ سال جنگ تحمیلی، مردم ما زیر بمباران موشک‌های صدام قرار داشتند در این طول ۳ سال که نمی‌توانستیم به صدام جواب دهیم بخاطر همین رفتیم به دنبال ساخت موشک رفتیم و توانستیم از طریق موشک خودمان به متجاوزین صدامی پاسخ دهیم و از آن زمان بود که حملات موشکی به شهرهای ما قطع شد. بنابراین مسأله موشکی در این حافظه تاریخی مردم ما به معنای دفاع از جان، مال و سرزمین آنها محسوب می‌شود و همواره در این مذاکرات‌مان در این برجام این را به صراحت به طرف‌های مذاکراتی ما و بویژه به آمریکایی‌ها گفتیم که موضوع موشکی جزو موارد، مورد بحث در این برجام نخواهد بود.

با ساخت سلاح هسته ای توسط هر کشوری مخالفیم؛ دارندگان آن باید بهNPT متعهد باشند و به سمت امحا بروند؛ از فعالیت صلح آمیز اتمی عقب نمی نشینیم

مجری شبکه تلویزیونی آمریکا از دکتر روحانی سوال کرد: دولت و نمایندگان ترامپ ایران را در این همان چارچوبی که کره شمالی در این آن است قرار داده اند و هردو را به عنوان تهدید علیه ثبات بین المللی معرفی می کنند، شما چه احساسی دارید وقتی ایران و کره شمالی را در این یک جمله اینگونه بیان می کنند؟

رییس‌ جمهور جواب داد: این حرف، کاملاً نادرست است. به دلیل اینکه کره شمالی امروز به عنوان عضو ان‌پی‌تی نیست. کره شمالی به بازرسان آژانس اجازه ورود به کشورش نمی‌دهد. کره شمالی به صراحت می‌گوید من دنبال ساخت بمب هسته‌ای هستم. کره شمالی بمب هسته‌ای خودش را آزمایش می‌کند.کره شمالی دارای سلاح هسته‌ای است. ایران درست نقطه مقابل از آغاز عضو ان‌پی‌تی بوده و آن را پذیرفته است. عضو پادمان بوده و امروز نظارت و حضور بازرسان آژانس را استقبال می‌کند و با آنها تعامل و همکاری دارد.

روحانی تاکید کرد: ایران کشوری است که به صراحت رهبری‌اش فتوا داده به اینکه سلاح هسته‌ای، ساخت، نگهداری و استفاده‌اش هر سه حرام و نامشروع است و مجاز نیست. چیزی بخاطر مخفی کردن نداریم و به صراحت می‌گوییم دنبال فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز هستیم و دلمان می‌خواهد با دنیا نسبت به فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز همکاری کنیم کما اینکه امروز در این اراک بین ایران و چین و آمریکا همکاری وجود دارد بخاطر تکمیل نیروگاه اراک و همانطوری که امروز مطرح است، آژانس به طور منظم دارد نسبت به ایران گزارش می‌دهد پس مقایسه بین ایران و کره شمالی کاملاً یک مغالطه است و اینکه مردم را از مسیر ذهنی درست منحرف کردن است. این کار غیراخلاقی، نادرست و برخلاف چارچوب‌هایی است که ما به مردم‌مان باید متعهد باشیم و به مردم راست بگوییم.

امنیت شبه جزیره کره بخاطر ایران مهم است؛ روابط خوبی با ژاپن،کره جنوبی وچین داریم؛ همه رابه پایان تهدید و تنش،و حرکت در این مسیر ثبات، آرامش و گفتگو دعوت می کنیم

از رییس جمهوری سوال شد: با توجه به اینکه ایران با کره شمالی روابط خوبی دارد و کاهش تنش ها به نفع او خواهد بود؛ شما تنش ها میان آمریکا و کره شمالی را چگونه ارزیابی می کنید؟

رییس‌ جمهور گفت: ما این را به صراحت اعلام کردیم و گفتیم که با ساخت سلاح هسته‌ای مخالف هستیم در این هر کشوری که باشد و در این هر کجا باشد. سلاح هسته‌ای به نفع امنیت جهان نخواهد بود. امروز به خوبی  مشاهده می‌کنیم که موضوع سلاح هسته‌ای خودش باعث اشاعه می‌شود، اگر بخواهیم سلاح هسته‌ای در این دنیا از بین برود، همه دارندگان این سلاح باید به ان‌پی‌تی متعهد باشند. یکی از بندهای ان‌پی‌تی این است که قدم به قدم آنهایی که دارای سلاح هسته‌ای هستند، به سمت امحاء سلاح هسته‌ای بروند، متأسفانه دارندگان سلاح هسته‌ای هیچ‌وقت به ان‌پی‌تی عمل نکردند و فقط به کشورهای دیگر توصیه می‌کنند که به این معاهده پایبند باشند. خودشان متأسفانه هیچ وقت پایبند نبودند.

دکتر روحانی با بیان اینکه امنیت شبه جزیره کره برایمان بسیار مهم است”، گفت: روابط بسیار خوبی با کره جنوبی، چین و ژاپن داریم. بنابراین هرگونه تنش در این منطقه شرق آسیا به ضرر ما است. همواره همه را دعوت به آرامش، صبر و بردباری و دعوت می‌کنیم که از طریق دیپلماسی و مذاکره مسایل را حل و فصل کنند بخاطر اینکه در این شرایط فعلی تنش بسیار خطرناک خواهد بود.

آینده سیاستهای آمریکا بخاطر دولتها، نخبگان وجهانیان قابل پیش بینی نیست؛ این بیش ازهمه به ضرر ملت امریکاست؛ رابطه پایدار، تنها بر پایه اعتماد به آینده شکل می گیرد

رییس‌ جمهور در این پاسخ به سوالی درباره سیاستهای ترامپ گفت: موضوع ریاست جمهوری در این آمریکا، موضوع داخلی خود ملت آمریکاست. این مردم هستند که رییس جمهور را انتخاب می‌کنند و این مردم هستندکه امروز اگر راه و رسم این دولت را به خوبی نمی‌پسندند، آزاد هستند  انتقاد کنند و از راه‌حل‌های قانونی خودشان استفاده کنند. آنچه که در این دنیا امروز مطرح است، این نیست که چه کسی رییس جمهور در این آمریکاست. آن مربوط به جهان نمی‌شود مربوط به خود آمریکاست اما اینکه این دولت چگونه می‌خواهد با دنیا رفتار کند، چگونه می‌خواهد نسبت به تعهدات گذشته دولت‌های قبلی پایبند بماند، چه مقدار می‌خواهد به قانون اساسی آمریکا در این عمل احترام بگذارد، بخاطر دنیا هم بسیار مهم است، آمریکا یک بازیگر مهم در این صحنه جهانی است، همه می‌خواهند نسبت به آینده آمریکا اعتماد داشته باشند، بدانند چه می‌خواهند آمریکایی‌ها، دولت آمریکا چه می‌خواهد.

روحانی افزود: با بسیاری از رهبران جهان در این طول این مدت که ملاقات کردم همه آنها آینده آمریکا برایشان روشن نیست. تصمیمات آقای ترامپ برایشان روشن نیست. او فردا و ماه دیگر چه خواهد کرد؟ و این می‌تواند به ضرر آمریکا باشد به دلیل اینکه همه آنهایی که می‌خواهند با آمریکا رابطه تجاری و اقتصادی برقرار کنند منوط به این است که به آینده تصمیمات آمریکا و راه دولت آمریکا اعتماد داشته باشند.

رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد؛ وقتی از واکنش رژیم می گوید و تعهدات مهم دولت آمریکا را زیر پامی گذارد، دیدار و مذاکره معنا ندارد

رییس‌ جمهور در این جواب این پرسش که آیا حاضر به دیدار و گفتگو با ترامپ هستید و آن را مفید می دانید؟، گفت: هیچ‌وقت تاکنون بعد از انقلاب بین دو رییس جمهور ایران و آمریکا مذاکرات دوجانبه و مستقیمی نبوده در این دولت قبل شاید شرایط به گونه‌ای پیش می‌رفت که این شرایط را آماده می‌کرد بخاطر یک گفتگو و مذاکره، اما لحن آقای ترامپ و موضع‌گیری‌های ایشان، فعلاً این زمینه را از بین برده، مگر اینکه بعدها شاهد یک واکنش رویه نسبت به دولت آمریکا باشیم. وقتی دولت آمریکا بحث واکنش رژیم را در این ایران مطرح می‌کند معنا ندارد که مقامات ایرانی بخواهند با آمریکا حرف بزنند.

روحانی اظهارداشت: وقتی آمریکا نسبت به یک تعهد مهم‌اش با تردید صحبت می‌کند، معنا ندارد که ایرانی‌ها با آمریکایی‌ها در این سطح بالا بخواهند حرف بزنند. حرف‌زدن‌ها و مذاکره کردن‌ها بر مبنای آن است که آن مذاکره بتواند نتیجه مثبتی را به نفع دو ملت داشته باشد. در این شرایط فعلی، چنین شرایطی را نمی‌بینم.

مجری این شبکه آمریکایی از دکتر روحانی پرسید: در این حال حاضر آمریکایی های ایرانی تبار از جمله آقایان نمازی در این ایران زندانی هستند و این را می دانیم که در این ایران هم همچون آمریکا تفکیک قوا وجود دارد؛ شما تمایل دارید چگونه این مسئله حل و فصل شود؟

رییس‌ جمهور جواب داد: ایرانیان  زیادی هم در این آمریکا زندانی هستند و دلمان می‌خواهد که این ایرانی‌ها آزاد شوند هر چه سریع‌تر و به خانه‌هایشان برگردند. در این ایران هم ممکن است زندانیانی باشند که خانواده‌هایشان خیلی علاقمند باشند که به خانه‌شان برگردند، البته افرادی که شما نام می‌برید از نظر ایران، اینها ایرانی هستند و آمریکایی نیستند. شما می‌دانید که تابعیت مضاعف در این قانون ما پذیرفته نشده. بنابراین اگر کسی تبعه ایران است ولو اینکه تابعیت دوم را پیدا کند همچنان از نظر ما ایرانی است.

روحانی افزود: من به طور شخصی علاقمند هستم که کمک کنم به همه ایرانی‌ها چه آنهایی که دارند فعالیت آزاد می‌کنند و چه آنهایی که مشکلاتی دارند، چه آنهایی که احیاناً با دادگاه‌ها سر و کار دارند و احیاناً زندانی هستند، اما در این ایران قوه قضائیه یک قوه مستقل است و اگر مستقل نباشد، فاجعه است.

رییس جمهور گفت: یک قوه قضائیه مستقل به نفع همه است بخاطر اینکه، وقتی هیچ کسی نمی‌تواند به قاضی دستور دهد و قاضی خودش با وجدان خود و قانون کشور است این به نفع همه است. این کاملاً درست و صحیح است به همین دلیل دستگاه اجرایی ما در این قوه قضائیه مداخله ندارد، اما در این روند قانونی کار پرونده‌ها، به عنوان رییس جمهور می‌توانم نظارت داشته باشم که کارها طبق روال قانونی کاملاً انجام گرفته باشد. کسی که متهم است وکیل داشته باشد و بتواند از خودش دفاع کند شرایط زندان، شرایط قانونی و سالم باشد مراحل مختلف دادگاهی به خوبی انجام گرفته باشد.امیدوارم در این این زمینه بتوانم به وظایفی که قانون اساسی به عهده من گذاشته در این این دوره ریاست جمهوری به خوبی عمل کنم.

از رییس جمهور سوال شد: ایران حمایت های زیادی از سوریه دارد و این در این حالی است که رییس جمهور آمریکا درباره سوریه دیگر از واکنش رژیم سخن نمی گوید؛ اگر تصور کنیم که آنها در این این جنگ پیروز خواهند شد دیدگاه شما درباره سوریه پس از داعش چه خواهد بود و آینده این کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

رییس‌ جمهور جواب داد: امروز وضع سوریه از روزهای گذشته بهتر است. بسیاری از شهرهایی که در این اختیار داعش بود، آزاد شده. داعش شرایط خوبی در این سوریه ندارند و در این عراق وضع بدتری دارند. اینکه کسی فکر کند داعش از به بعد یک قدرت بزرگی هستند که می‌توانند با ارتش‌ها و دولت‌های قانونی مبارزه کنند، هر روز ضعیف‌تر می‌شود گر چه تا پایان کار تروریسم هنوز راه طولانی در این پیش داریم اما شرایط سوریه امروز بهتر از گذشته است. الان تلاش‌مان بر این است که آتش بسی که در این سوریه منعقد شده، آن را بتوانیم ادامه دهیم. تلاشی که ایران، روسیه و ترکیه دارند در این اجلاس آستانه و ادامه می‌دهند دلمان می‌خواهد در این سوریه آرامش برقرار شود، تروریست‌ها به طور کامل از بین بروند و شرایط در این سوریه بخاطر یک زندگی راحت و بازگشت آوارگان فراهم شود شما می‌دانید که میلیون‌ها سوری امروز در این خارج از سوریه آواره هستند زیر چادرها زندگی می‌کنند باید شرایطی فراهم کنیم همه آنها به بکشور خودشان برگردند.

روحانی گفت: خانه‌های بسیاری از سوری ها ویران شده است باید به آنها کمک شود بخاطر یک زندگی موقت و بعد بخاطر یک زندگی دائمی‌شان به آنها کمک شود و البته در این کنار آن شرایط بخاطر یک انتخابات آزاد در این چارچوب مقررات دمکراسی آماده شود قانون اساسی جدید نیاز دارد سوریه حتماً  به رهبرانی نیاز دارد که مستقیماً توسط مردم انتخاب شوند. کاملاً در این این مسیر و روند حامی مردم سوریه هستیم و در این نهایت امر هم مردم سوریه هستند که باید کشورشان، قانون اساسی کشورشان و دولت آینده‌شان را برگزینند و انتخاب کنند.


گرداوری :جدید نیوز

موشک بخاطر دفاع از سرزمین و ملت ایران است و ربطی به برجام ندارد/ رفتار ترامپ، همه زمینه های مثبت را از بین می برد

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز