خانه » بیوگرافی » آداب صفای حسینی

تبیلغات

آداب صفای حسینی

آداب صفای حسینی

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

آداب صفای حسینی

هوا هوای حسین(ع) است، هوای کرب‌وبلا، هوای اتحاد و همدلی افراد محله، هوای یکدست شدن شهر بدون نماهای تجملاتی شمال و خرابی دیوارهای جنوب شهر، هوای همنوا شدن همه سلیقه‌های سیاسی است و همه زیر یک بیرق دورهم جمع می‌شوند تا با سوگواری بخاطر فرزند رسول خدا(ص) به صفای دل و معنویت خود بیفزایند.

به گزارش جدید نیوز ، این روزها هوای شهر هوای متفاوتی است، هوایی نادر که در این سال شاید نتوان بیش از دو سه بار آن را تنفس کرد، هوایی که رائحه‌اش در این سراسر شهر پیچیده و همه از زن و مرد و کودک و جوان و پیر از استشمام آن لذت می‌برند، هوایی که آلودگی هوای جدید را به فراموشی می‌سپارد.

هوا هوای حسین(ع) است، هوای کرب‌وبلا، هوای اتحاد و همدلی افراد محله، هوای یکدست شدن شهر بدون نماهای تجملاتی شمال و خرابی دیوارهای جنوب شهر، هوای همنوا شدن همه سلیقه‌های سیاسی است و همه زیر یک بیرق دورهم جمع می‌شوند تا با سوگواری بخاطر فرزند رسول خدا(ص) به صفای دل و معنویت خود بیفزایند.

اما این عزاداری و صفای دل آدابی نیز دارد، اینکه شب به شب حسینی شویم و صبح به صبح همانی شویم که بودیم فایده ندارد، منفعت آنجاست که ده روز بعد، فردای عاشورا وقتی به خود می‌نگریم ببینیم با آنچه امروز هستیم فرق کرده باشیم.

نخستین ادب از آداب ورود به ماه محرم این است که در این عزای فرزند پیامبر(ص) همانگونه باشیم که اگر فرزند خودمان را از دست بدهیم می‌شویم، کما اینکه سنت حضرات معصومین(ع) نیز همین بوده است و از روز نخست ماه محرم تا پایان این ماه شریف آنگونه عزادار می‌شدند که کسی لبخند ایشان را هم نمی‌دید.

از رسول خدا(ص) در این جای جای مختلف از جمله در این واقعه اکمال دین در این غدیرخم  شنیده شده است که فرمودند نبی و وصی‌اش نسبت به مردم ازخودشان اولی هستند، یعنی اگر در این کنار امام قرار گرفتی و جان در این خطر بود باید جان امام را مقدم شماری و خود را فدا کنی، حال در این عزای امام نیز باید امام را از عزیزان از دست رفته خود که در این فراق آنها اشک می‌ریزیم و با احسان و خیرات یادشان می‌کنیم، نزدیک‌تر بدانیم و اندوه و غصه خود را به عالمیان نشان دهیم.

در این همین راستا باید مراقب بود پوشش و آرایش و پیرایش شخص عزادار آنگونه نباشد که بر اساس تهاجم فرهنگی دشمن چیدمان شده باشد و اسباب تمسخر و استهزاء مذهب تشیع را فراهم آورد کما اینکه غیرمقیدترین و غیرمذهبی ترین افراد نیز در این عزای از دست دادن عزیزان خود عنان از کف داده و چنان بی حال و حوصله می‌شوند که نایی بخاطر تیپ زدن و خود نمایی ندارند.

ادب دیگری که باید در این آغاز این ماه مدنظر داشت این است که وقت ما صرفا خرج ارتباط گیری با پرچم و بیرق و سیاهی و زنجیر و طبل و … نشود، اینها را اگر استفاده می‌کنیم و یا تبرک می‌جوییم بخاطر این است که منسوب به امام غریب و شهدای کربلا هستند لذا ارتباط و دوستی خود را با سید و سالار شهیدان تقویت کرده و خود را متبرک به قرابت و صمیمیت با آن حضرت کنیم از اولویت بالاتری برخوردار است.

بزرگان دین به منظور افزایش صمیمیت سفارش کرده‌اند که زیارت آن حضرت ترک نشود و چه بهتر این که روزمان را در این کنار یک صفحه قرآن و یک فراز از نهج البلاغه که در این طول سال در این زندگی شیعیان جریان دارد با خواندن زیارت عاشورا و تامل در این معنای یک فراز آن آغاز کنیم تا در این تمام طول روزهای ماه محرم الحرام همواره یاد و خاطر اباعبدالله الحسین(ع) در این فکر ما جریان داشته باشد.

اما ادب مهمتر که به عنوان نکته پایانی در این این یادداشت می توان گفت این است که حواسمان باشد طول ماه محرم مخصوصا دهه اول آن را صرفا به شور حسینی نگذرانیم چرا که شور حسینی مقدمه‌ای است بخاطر رساندن ما به شعور حسینی، پس باید از تک تک لحظات و فرصت‌ها از فضاهای تبلیغاتی سطح شهر گرفته تا منابر در این فضای حقیقی و از یک تصویر گرفته تا مقالات در این فضای مجازی و از یک یادداشت گرفته تا فیلم و نمایش در این فضای رسانه به دنبال آموختن نکته‌ای از فرهنگ حسینی باشیم و در این افزایش علم و عمل خود نسبت به فرهنگ و سبک زندگی و سلوک عاشورایی تلاشی مضاعف داشته باشیم.

دانشمندان علوم انسانی نیز به این نتیجه رسیده‌اند که سفارش امام صادق(ع) مبنی بر یادداشت آنچه که می‌شنویم و می‌خوانیم، بر افزایش و تثبیت یادگیری ما اثر مضاعف دارد لذا شایسته است از امشب دفترچه‌ای و خودکاری از تولیدات داخلی کشور خود به همراه داشته باشیم تا هرآنچه که درباره قیام عاشورا و زندگی و شخصیت امام حسین(ع) می‌شنویم و می‌خوانیم یادداشت برداری کنیم و بعدها با مرور آن درسهای محرم را بخاطر خود تجدید کنیم.

 

آخر نوشته/*

733 650 - آداب صفای حسینی
733 650 02 - آداب صفای حسینی


گرداوری :جدید نیوز

آداب صفای حسینی

برچسب ها : , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز