خانه » دانلود 96 » زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

تبیلغات

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

www.angoshnama.ir jalal talebani - زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

جلال طالبانی

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق جلال طالبانی در این سال ۱۹۳۳ در این روستای کلان در این دامنه کوه کوسرت کشور عراق به دنیا آمد، زندگینامه جلال طالبانی را در این این خبر مشاهده می کنید.

زنده یادجلال طالبانی (به کردی: جەلال تاڵەبانی) (زادهٔ ۱۲ نوامبر ۱۹۳۳تا ۳ اکتبر ۲۰۱۷) رئیس جمهور عراق در این فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ میلادی و رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان (Yekîtiya Nîştimanî ya Kurdistanê یهکێتیی نیشتمانیی کوردستان) و از رهبران جنبش ملی‌گرایی کرد است. در این ۳اکتبر ۲۰۱۷ در این آلمان درگذشت.

وی دوران کودکی خود را در این همان روستا سپری کرد و پس از آن که پدر وی به‌عنوان مرشد تکیه طالبانی در این شهر کویسنجق برگزیده شد، خانواده وی به شهر نقل مکان کردند.

وی از اوایل دهه ۱۹۵۰، به عنوان عضو بنیانگذار اتحادیه دانشجویان وابسته به حزب دموکرات کردستان وارد فعالیت‌های سیاسی شد و در این سال‌های بعدی، به مقام عضو ارشد حزب ارتقا یافت.
او در این سال ۱۹۶۱ در این قیام علیه حکومت عبدالکریم قاسم، رییس جمهوری وقت عراق، شرکت کرد و پس از سرنگون شدن قاسم، عضو هیاتی شد که بخاطر مذاکره با رییس جمهوری عراق انتخاب شده بود (سال ۱۹۶۳).

زنده یادجلال طالبانی بعدها به همراه جمعی دیگر اتحاد میهنی کردستان را تاسیس کردند.
زنده یادجلال طالبانی از جمله چهره‌های سیاسی عراق است که در این خلال ۴ دهه گذشته در این صحنه سیاسی عراق مطرح بوده است.
در این ماه مه ۱۹۹۲، در این کردستان عراق انتخابات محلی برگزار شد و حزب میهنی ۴۲٫۲ درصد آراء را کسب کرد و با توجه به اینکه هیچکدام از دو حزب اکثریت آرا به دست نیاوردند توافق شد که منطقه به دو بخش مساوی تقسیم شده و هر کدام به اداره بخشی از آن بپردازند.
اما با این همه جنگ داخلی شدیدی بین دو حزب در این ۱۹۹۴ به وجود آمد.
پس از برگزاری چند نشست بین اعضای ارشد دو حزب، سرانجام در این سال ۱۹۹۸ توافقنامه صلحی بین رهبران دو حزب – مسعود بارزانی و جلال طالبانی – به امضا رسید.
او در این ششم آوریل ۲۰۰۵ به عنوان هفتمین رئیس جمهور عراق انتخاب شد.
طالبانی و ریشه ایرانی
طبق کتاب زندگی‌نامه وی، طالبانی یکی از کُردهای ایران است که خاندان وی از ایران به عراق مهاجرت کرده‌اند. خاندان طالبانی به ایل زنگنه تعلق دارد.
جد این خاندان به ملامحمود زنگنه مشهور است. از لحاظ بطنی و نیز از سوی مادر به ایل زنگنه تعلق دارند. اجداد پدری جلال طالبانی اصالتاً ایرانی و از کُردهای بوکان بوده‌اند که در این دوره صفویه به عراق مهاجرت کرده‌اند.
در این زندگی‌نامه جلال طالبانی چنین آمده که:
آغا رستم (خان) که از بی رحمی شاه عباس صفوی از بوکان به عراق رفت و در این قره داغ سکنی گزید.

 

برچسب ها : jalal talebani , جلال طالبانی , جلال طالبانی کیست , رئیس جمهور سابق عراق , زندگینامه جلال طالبانی , فعالیت های سیاسی جلال طالبانی

گرداوری شده : جدید نیوز

زندگینامه جلال طالبانی رئیس جمهور سابق عراق + عکس

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز