خانه » دانلود 96 » پایان نامه طراحی رصدخانه

تبیلغات

پایان نامه طراحی رصدخانه

پایان نامه طراحی رصدخانه

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

پایان نامه طراحی رصدخانه

دانلود پایان نامه طراحی رصدخانه در این قالب word با کیفیت بسیار عالی به قیمت ۸۵۰۰ تومان که در این ۱۰۰ صفحه که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

اطلاعات کامل پایان نامه رصدخانه

طرح مساله
در این طول تاریخ آسمان بالای سر انسان همیشه باعث جلب توجه انسان بوده ،خواه به عنوان ساعت یا تقویم یا بخاطر پیش گویی از آینده. زمانی که بشر از خود و جهانی که در این آن سکنی دارد آگاه شد آسمان را با ترس و شگفتی ،منبع جذبه ای پایدار و افسون کننده یافت. ترس و شگفتی مطالعه و علم را سبب می شود بشر که بی وقفه در این تلاش فایق آمدن بر جهل و حل اسرار بود ،سرانجام علم نجوم را پدید آورد.

علم نجوم که در این سطحی ترین حالت ،شناخت ستارگان خوانده می شود ،در این حقیقت گسترده ای فراتر از شناخت ستارگان دارد و شامل شناخت اجرام آسمانی و قوانین حاکم بر آنها است و به همین دلیل با علوم دیگر خصوصا فیزیک و مکانیک بسیار آمیخته است.

در این ستاره شناسی نیز عصر جدید با جهش در این قرن ۱۶ و ۱۷ آغاز شد. این مطالب در این موفقیت کوپرنیک که نظریه زمین مرکزی جهان را که از عهد باستان مصداق پیدا کرده بود ،مورد سوال قرار داد و نظریه خورشید مرکزی را مطرح کرد.

تاریخ نجوم را می توان به سه دوره زمین مرکزی ،دوره کهکشانی و دوره کیهانی تقسیم کرد.آغاز دوره اول در این دوره باستان و پایان آن در این قرن شانزدهم ،دوره دوم از قرن هفدهم تا قرن نوزدهم طول کشید و دوره سوم در این قرن بیستم آغاز شد و هنوز ادامه دارد. در این اغلب کشورهای جهان به دانش ستاره شناسی اهمیت زیادی داده می شود.

بخش بزرگی از علم جویان ،علاقه مندان به اخترشناسی هستند. گذشته از کسانی که بطور حرفه ای این رشته را دنبال می کنند افراد بسیار زیادی وجود دارند که به رغم تخصص یا دانشی که در این زمینه های دیگر دارند اخترشناسی را به منزله دلپذیرترین سرگرمی خود یافته اند .در این میان همین گروه ،افراد زیادی هم وجود دارند که در این طی مطالعات و رصدهای خود به کشف های در این خور توجهی نایل شده اند. از روست که در این بسیاری از کشورهای جهان ،انجمنها و اتحادیه های گوناگون و موسسه های انتشاراتی ادواری و ابزارهای نجومی بخاطر علاقه مندان به اخترشناسی شکل گرفته اند در این این زمینه حتی سایت هایی بخاطر کودکان و نوجوانان نیز منتشر می شود.

در این ایران وجود مراکزی مانند رصدخانه مراغه و نیز بناهایی که استفاده نجومی داشته اند مانند برخی چارطاقی ها از سویی و از سوی دیگر وجود دانشمندانی گرانقدر همچون عبدالرحمان صوفی رازی ،ابوریحان بیرونی،خواجه نصیرالدین طوسی و… نشان از گذشته ای پر رونق در این این زمینه می باشد. امروزه نجوم در این شمار معدود دانش هایی است که علاقه مند غیر متخصص هنوز می تواند در این پیش برد آن سهمی داشته باشد.

با توجه به بینهایت بودن علم نجوم و احساس نیاز به فضاهایی جهت آموزش و با حصول اطمینان از گذشته درخشان این علم در این ایران (قبل از اسلام) و پیشرفت های قابل ملاحظه دانشمندان ایرانی در این این عرصه و خلا به واقع محسوس این گونه پژوهش ها،کشفیات و انتشارهای علمی ، در این زمان حال قابل احساس و درک می باشد. پس با هدف نیل به ارج نهادن به پژوهش های متقدمان این علم در این ایران و با ایده گرفتن از آنها ،بخاطر پیش برد این دانش لاینتناهی ولی معلوم و برآوردن خواسته های علاقه مندان و پژوهشگران این عرصه طراحی فضایی با عنوان مرکز نجوم آماتوری و آسمان نمای اصفهان در این ۴۵ کیلومتری اصفهان در این جنوب شرقی اصفهان در این نظر گرفته شده است که در این روبروی کوه قارنه و معبد آناهیتا قرار دارد.

Reserve free of charge - پایان نامه طراحی رصدخانه

دانلود رساله معماری رصدخانه

اهمیت تحقیق
انسان از دیرباز از بهترین و دقیق ترین علوم روز در این جهت کاوش در این گنبد گردون بهره جسته است. از ساخت بناهای تقویمی و اسطرلاب تا ساخت تلسکوپها و فضاپیماها. در این این بین بی شک ایران و ایرانی جایگاه خاصی داشته است، چرا که ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در این بسیاری از اوقات سال دارای آسمانی صاف و جوی شفاف بوده و اندیشه ژرف نگر ایرانی را به تعمق و تجسس وادار نموده است. علی رغم این ویژگیها و پیشینه تاریخی در این یکی دو قرن اخیر متاسفانه ایران نتوانسته جایگاهی در این خور ،در این میان کشورهای جهان در این عرصه نجوم احراز نماید.

اگر آنچه که ذکر شد اهمیت پروژه را به لحاظ عملکردی و یا حتی توجیهات اقتصادی تبیین کند،حصول به آن و به خصوص نیل به اهداف کیفی در این خلق فضا،همواره نیازمند مبانی نظری قدرتمندی است که رسیدن به آن هم خود جزء اهداف طرح قرار خواهد گرفت. در این همین راستا برقراری پیوندهای نوین میان شاخه های مختلف علمی آن گونه که بخاطر معماری به عنوان موضوعی میان رشته ای سودمند افتد،اهمیت می یابد.

از طرفی همانگونه که رسانه ها و تبلیغات در این جهان امروز جهت دهنده بسیاری از رویدادهای اجتماعی است، کیفیت فضایی مکانی مراکز تحقیقاتی خالی از امر نمی باشد و این در این حالی است که کمبود مراکز نجومی و تحقیقات کیهانی در این کشور ما به شکل قابل توجهی حس می شود. فرای بازتاب های اجتماعی مراکز تحقیقاتی ،ایجاد فضایی ملموس بخاطر تجمع محققین و علاقه مندان به علوم کیهانی به مثابه معماری ،از جمله مواردی است که باید در این جهت دست یافتن به آن تامل نمود.

لذا با توجه به احساس نیاز به فضاهایی جهت آموزش و بخاطر پیش برد دانش لاینتناهی نجوم اقدام به طراحی فضایی ملموس بخاطر گردهمایی و پژوهش و همچنین جهت رصد ،ثبت و انتشار وقایع و پدیده های اجرام آسمانی شده است.

Observatory architectural dissertation - پایان نامه طراحی رصدخانه

دانلود پایان نامه معماری رصد خانه

فهرست پایان نامه طراحی رصدخانه

فصل اول : طرح موضوع
طرح مسئله
اهیت تحقیق
اهداف تحقیق
سوالات تحقیق
ابزار گرد آوری اطلاعات
جمع آوری اطلاعات از طریق مشاهده
جمع آوری از طریق کتابخانه

فصل دوم : تاریخچه علم نجوم
اختر شناسی
تاریخچه فشرده نجوم
دوره زمین مرکزی
دوره کهکشانی
دوره کیهانی
ستاره شناسی ما قبل تاریخ
انسانهای شکارچی و گیاه چین
اعتقادات بابلیان
یونانیان
مصریان
چینی ها
تمدن مایا
استون هنج
ساخت استون هنج
تفسیر استون هنج
مراحل اول و دوم
مراحل سوم
حقایق ثبت شده

فصل سوم :ابزار نجوم
ابزار قدیم نجوم
انواع ساعت های آفتابی
ساعت افقی
ساعت عمودی
ساعت مایل
نوع افقی
نوع استوایی
ربع
اهمیت دستگاه ربع
کاربرد ربع
اسطرلاب
ابزار جدید
دوربین های دو چشمی
تاریخچه ساخت تلسکوپ
تقسیم تلسکوپ ها
نوع شکستنی
نوع بازتابی
نوع شکستنی بازتابی

فصل چهارم : رصدخانه – تعاریف و مفاهیم
ستاره شناسی حرفه ای آماتور
رصدخانه
تاریخچه تاسیس رصدخانه ها در این ایران
فضاهای رصدخانه
گنبد
اتاقک
ستون اصلی
شرایط قرار گیری مکان رصدخانه
آسمان نما
دستگاه افلاک نما
سابقه پیدایش و طراحی آسمان نما
ساختار آسمان نماها

فصل پنجم: بررسی نمونه های موردی
نمونه های داخل کشور
رصدخانه مراغه
رصدخانه شهر گور
رصدخانه کاشان
رصدخانه ملی ایران
نمونه های خارجی
رصدخانه سمرقند
رصدخانه استانبول
رصدخانهVLT
رصدخانه پالومار
رصدخانه جمینی
عکس هایی از رصدخانه های خارجی

فصل ششم:اقلیم اصفهان
فصل هفتم:استانداردها
فصل هشتم:
ایده طراحی(گردونه مهر)
بخش های مورد نیاز بخاطر طراحی مرکز نجوم
فصل نهم:طراحی
ماخذ

جهت دانلود پایان نامه معماری رصدخانه از فرم زیر اقدام نمایید.


گرداوری شده : جدید نیوز

پایان نامه طراحی رصدخانه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز