خانه » دانلود 96 » پایش وضعیت تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در این حین تحصیل

تبیلغات

پایش وضعیت تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در این حین تحصیل

پایش وضعیت تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در این حین تحصیل

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

پایش وضعیت تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در این حین تحصیل

به گزارش پیام نورنا (PNUNA.COM) : مهر – دکتر باقر لاریجانی با تاکید بر اینکه تربیت دانشجویان علوم پزشکی متناسب با اصول اخلاقی و دینی یکی از ضروریاتی است که در این بسته های تحول و نوآوری در این آموزش علوم پزشکی به آن توجه شده است، گفت: این مهم بر عهده تمامی اساتید حوزه علوم پزشکی است که می توانند به عنوان الگو این معارف را به دانشجویان منتقل کنند.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی افزود: در این کنار این اساتید، مدرسین اخلاق پزشکی در این دانشکده ها و محیط های بالینی نقش چشمگیری در این آموزش اصول اخلاقی به دانشجویان دارند.

وی تربیت نیروی انسانی را موضوعی زیربنایی ذکر کرد و گفت: در این نظام سلامت چنانچه به حوزه آموزش و تربیت نیروی انسانی با کیفیت توجه شود، این موضوع بر تمامی حوزه های نظام سلامت اثر می گذارد؛ چرا که نیروی انسانی مولفه اصلی در این کیفیت ارائه خدمات است. نیروی انسانی نظام سلامت باید با توجه به نیازهای جامعه تربیت شود و باید نیاز مناطق و استان های کشور به نیروی انسانی برآورد شود و بخاطر تربیت نیرو به همان میزان برنامه ریزی صورت گیرد.

لاریجانی اظهار داشت: بخاطر پاسخگویی بیشتر به نیازهای جامعه و همچنین بخاطر همراه شدن با دانش روز و ملزومات جهانی بسته های تحول و نوآوری در این آموزش علوم پزشکی از ۳ سال پیش در این کشور طراحی و اجرا شد. اجرای کامل این بسته ها اولویتی است که در این دولت دوازدهم نیز پیش روی حوزه آموزش علوم پزشکی است و به طور جدی در این حال پیگیری است.

وی گفت: ارتقای اخلاق حرفه ای یکی از شالوده های اصلی است که باید در این نظام سلامت مستحکم شود. این مزیت در این کنار دانش و مهارت است که می تواند زمینه های ارتقای سلامت جامعه را فراهم آورد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: اصول اخلاق حرفه ای از دوران دانشجویی باید در این بین ارائه کنندگان آینده خدمات سلامت جامعه نهادینه شود و آموزش های اخلاق ماهیتا با سایر آموزش های حوزه علوم پزشکی متفاوت است و نیاز به زیرساخت ها و روش های ویژه ای دارد.

لاریجانی به تدوین بسته ارتقای اخلاق حرفه ای در این مجموعه بسته های تحول و نوآوری در این آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: این بسته در این واقع نقشه راهی است که پیش روی دست اندرکاران حوزه آموزش علوم پزشکی قرار دارد و ترجمان آن باید در این همه سطوح این حوزه طراحی شود.

وی از راه اندازی کمیسیون کتب مرجع علوم پزشکی سخن گفت و اظهار داشت: کشور ما گنجینه های غنی در این حوزه اخلاق پزشکی دارد و بدون شک پرداختن به این گنجینه می تواند زمینه های مرجعیت کشور در این این حوزه را فراهم کند.

نایب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با اشاره به اینکه ماموریت های مشترک و ویژه ای به مناطق آمایشی و دانشگاهها اظهار داشت: توسعه اخلاق حرفه ای در این بستر شوراهای اخلاق پزشکی ماموریتی است که به تمامی مناطق و دانشکده ها سپرده شده و به طور جدی در این حال پیگیری است.

وی به نقش شورای عالی اخلاق پزشکی در این سیاستگذاری های کلان کشور در این حوزه اخلاق اشاره کرد و گفت: این شورا در این دولت یازدهم بازمهندسی شد و دبیرخانه این شورا به صورت فعالی توسعه اخلاق پزشکی در این کشور را پیگیری می کند و دانشگاه های علوم پزشکی نیز با تشکیل شورای اخلاق دانشگاهی بسترهای اجرای مصوبات شورای عالی را فراهم می کنند.

نائب رئیس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه سند راهبردی اخلاق پزشکی کشور بازبینی شده و دومین ویرایش این سند جهت اجرا به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است، گفت: در این این سند به توسعه اخلاق پزشکی در این تمامی حوزه های نظام سلامت از جمله آموزش، پژوهش و ارائه خدمات سلامت پرداخته شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت پایش وضعیت تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در این حین تحصیل را یکی از برنامه هایی ذکر کرد که بخاطر گسترش اخلاق حرفه ای در این بین دانشجویان در این حال اجرا است و گفت: کمیته ملی اخلاق در این آموزش علوم پزشکی نیز راه اندازی شده که مسئولیت برنامه ریزی بخاطر ارتقای اخلاق حرفه ای در این بین دانشجویان علوم پزشکی و بالطبع آن دست اندرکاران فردای نظام سلامت کشور را بر عهده دارد.

وی افزود: دستورالعمل تشکیل کمیته اخلاق در این آموزش به دانشگاه های علوم پزشکی نیز ابلاغ شده و بدون شک تشکیل این کمیته ها و برنامه ریزی ویژه بخاطر توسعه اخلاق در این آموزش تاثیر بسزایی در این آینده نظام سلامت کشور خواهد داشت.

لاریجانی با اشاره به ویژگی های آموزش های اخلاق گفت: اساتید در این دانشگاه ها نقش برجسته ای در این انتقال اصول اخلاقی به دانشجویان دارند چرا که هر یک از اساتید الگوهایی ارزشمند در این حوزه های مختلف علمی و اخلاقی هستند که می توانند تاثیر بسزایی بر دیدگاه ها، جهان بینی و رفتار دانشجویان داشته باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به اهمیت نقش مدرسین اخلاق پزشکی در این دانشگاههای علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: این اساتید متولیان اصلی ارائه اصول اخلاق حرفه ای به دانشجویان علوم پزشکی نقش چشمگیری در این نهادینه سازی اخلاق حرفه ای در این جامعه پزشکی کشور به عهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: تربیت مدرسین اخلاق یکی از اولویت هایی است که در این حوزه آموزش در این نظر گرفته شده و بر همین اساس ۲۰۰ بورسیه داخلی بخاطر تحصیل دانشجویان و فارغ التحصیلان برتر دکتری حرفه ای در این رشته اخلاق پزشکی و آموزش پزشکی در این نظر گرفته شده است.

لاریجانی با بیان اینکه مدرسین اخلاق در این دانشکده ها و محیط های بالینی می توانند نقش چشمگیری در این انتقال مفاهیم اخلاقی به دانشجویان داشته باشند گفت: این امر نیازمند برنامه ریزی ویژه ای است که در این قالب بسته های تحول و نوآوری در این آموزش علوم پزشکی در این حال اجرا است.


گرداوری شده : جدید نیوز

پایش وضعیت تعهدات حرفه ای دانشجویان علوم پزشکی در این حین تحصیل

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز