خانه » دانلود 96 » دانلود رساله بیمارستان عمومی

تبیلغات

دانلود رساله بیمارستان عمومی

دانلود رساله بیمارستان عمومی

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

دانلود رساله بیمارستان عمومی

دانلود رساله بیمارستان عمومی در این قالب word با کیفیت بسیار عالی در این ۱۵۰ صفحه به قیمت ۱۴۰۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

توضیحات کامل رساله بیمارستان عمومی

مقدمه رساله

• در این جوامع ، درمان توسط پزشک عمومی، اولین نقطه ارتباط بین مردم عادی و کارکنان مراکز بهداشت و درمان است. در این گذشته ، پزشکان عمومی مردم را هم در این خانه ها و هم در این مطبها می دیدند و تنها در این موارد ضروری آنها به متخصصین مراجعه می کردند تا مراقبتهای لازم از آنها انجام شود . به هر حال، از زمانی که تمایل به تخصص گرایی در این میان پزشکان مطرح شده، تحول سریعی به سوی مراکز طبی-تشخیصی که خدمات پزشکی گسترده ای انجام می دادند،به وجود آمده است.

مزایای این کار بخاطر بیماران عبارت بود از : کوتاه شدن زمان انتظار، احتمال بیشتر تشخیص بیماری و درمان بدون نیاز به مراجعه به پزشک دیگر . امتیازات آن بخاطر پزشکان نیز عبارت بود از : ساعات کاری منظم، امکان تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات سایر پزشکان حرفه ای .در این ساده ترین شکل یک مرکز پزشکی نیز ، کار به صورت گروهی انجام می شود .

• سازمانهای پزشکی، خدمات درمانی و مراقبت از بیماران با طیف وسیعی از بیماریهای حاد و مزمن را ارائه می کنند.وسعت و نوع مراقبتهای پزشکی ممکن است متفاوت باشد بنابراین، شناخت دقیق آن لازم و ضروری بنظر می رسد و به همین دلیل است که بیمارستانها از نظر وجود بخشهای تخصصی ،مساحت آن و امکانات درمانی و مراقبتهای بهداشتی ،پیشگیری ،مراقبتهای پس از بیماری، معاینه(تشخیص) و درمان،از نظر قدرت و امکانات مراقبتی و استانداردهای سطح بستری و رفاهی ،مراقبتهای روانی و فعالیتهای تحقیقاتی و آموزشی ،متفاوت اند.

• اگر چه در این گذشته ،بیمارستانها به صورت مراکز جراحی-پزشکی طراحی می شد،ولی امروزه تغییرات روز افزون و توجه به شرایط رفاهی افراد بیشتر به چشم می خورد. در این واقع، بیمارستانهای مدرن و جدید در این پی آنند که مانند یک هتل عمل کنند.زیرا ایجاد فضایی مناسب بخاطر بستری ،بسیار مهمتر از طرحهایی بهداشتی غیر قابل انعطاف قبلی است. طول مدت بستری بیمار روز به روز کمتر می شود و اتاقهای یک یا دو تخته بیشتر ترجیح داده می شود.(بویژه بخاطر بیماران بخش ویژه)

در این چند سال اخیر ، تغییرات قابل توجهی در این فضاهای عملکردی بیمارستانها ایجاد شده است .در این طول سی سال گذشته ، نسبت فضاهای بستری از هفتاد درصد به چهل درصد کاهش یافته و فضاهای درمانی صد درصد افزایش یافته است . این روند را می توان ناشی از افزایش تقاضی بخاطر مراقبتهای پزشکی ، تشخیص و درمان دانست.

Download General Hospital Resume - دانلود رساله بیمارستان عمومی
رساله بیمارستان عمومی

هدف از ایجاد بیمارستان

• یکی از مهمترین مایحتاج انسان داشتن سلامتی میباشد و در این هنگام بیماری از دو جهت نیاز جسمی و روحی دچار نقصان میشود و اینجاست که نقش بیمارستان و پزشک مشخص میشود و در این تمامی مجامع حضور انسان بیمارستان وجود دارد.

• بیمارستان به مفهوم یک مجتمع خدماتی پزشکی با هدف درمان بیماران و جلوگیری از شیوع بیماریهای واگیر دار و کسب درآمد میباشد.بیمارستان در این زمانهای بحرانی (زلزله و سیل و آتش سوزی و بلاهای طبیعی)بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و درواقع درصورت کمبود بیمارستان آسیبهای جبران ناپذیری وارد میشود و باید طراحی بیمارستان به گونه ای باشد که درصورت قطع شدن کلیه وسایل برقی و مکانیکی بتواند به کار خود ادامه دهد و طراحی پایدار به این امر مهم پرداخته تا در این مواقع اضطرار بتوان به فعالیت ادامه دهد. سازگاری با محیط زیست و استفاده از انرژی های پاک و عدم استفاده از انرژی های فسیلی جزی از استاندارهای جهانی است.

تاریخ و بیمارستان

• پزشکی به علت قرابت بسیارش با حیات انسانی و به علت تماس مستقیم آن با انسان یکی از پرسابقه‌ترین نهادهای اجتماعی است. بررسی‌ها و مطالعات نشان می‌دهد که ریشه‌های این نهاد در این مذاهب، اساطیر، سنن و آداب و رسوم اجتماعات گوناگون وجود دارد.

• بیمارستان نیز گرچه مانند حرفه پزشکی تاریخچه‌ای بس طولانی دارد ولی از نظر درمان بیماری و ارائه خدماتی چون آموزش پزشکی و تحقیقات علمی قدمت چندانی ندارد. مفهوم کلمه بیمارستان در این حال حاضر با گذشته تفاوت دارد. حتی تا شروع قرن بیستم در این اغلب نقاط دنیا بیمارستان یک سازمان خیریه بود. مثلاً در این کشورهای اروپائی بیمارستان‌ها، مکان‌هایی بخاطر نگهداری و حمایت از فقرا، معلولان، آوارگان، سالخوردگان، ولگردان و … نیز محسوب می‌شد.

• در این فرانسه بیمارستان‌ها را «مهمانخانه خدا » می‌نامیدند و در این زبان انگلیسی hospital و بعدها در این فرانسه hopitalاز مهمان‌نوازی گرفته شده است.

• تا قبل از ظهور مسیح در این دنیای غرب، محلی که بتوان آن را بیمارستان نامید، وجود نداشت و تا قرن پنجم میلادی مراقبت از بیماران و معلولین، خصوصی انجام می‌شد. پس از آن بیمارستان اساساً یک مؤسسه خیریه بود و تحت کنترل مقامات مذهبی قرار داشت، آثار مذهبی در این آن به چشم می‌خورد و در این نزدیکی کلیسا قرار می‌گرفت. سالن‌های آن به اماکن مقدس بیشتر شبیه بود و هر غیر مومنی نمی‌توانست به آن وارد شود. هزینه‌های بیمارستان توسط افراد خیّـر تأمین می‌شد که از طریق کمک به فقرا بخاطر خود طلب بخشایش و رحمت خداوندی نمایند.

• شرایط بهداشتی اسفناک بود، بستری شدن چندین بیمار روی یک تخت، وجود اپیدمی‌ها و انجام اعمال جراحی در این حضور سایر بیماران رواج داشت. بیمارستان مانند جذام خانه بخاطر بیماران نوعی طرد اجتماعی به حساب می‌آمد و بخاطر پزشکان مبتدی، محلی بخاطر مشاهده و تجربه بود که البته قدرت عمل پزشکان در این این مکان‌ها بسیار محدود بود.

• در این قرون وسطی اولین بیمارستان یا پناهگاه ویژه بیماران روانی در این دنیا توسط مسلمانان تأسیس گردید که در این آن به مراقبت و درمان بیماران روانی با روش‌های خاص خود می‌پرداختند. در این اروپا اولین بیمارستان روانی در این سال ۱۴۰۹ میلادی در این شهر والنسیا در این اسپانیا تأسیس شد.

• در این ایران قدیمی‌ترین بیمارستان در این محدوده دانشگاه جندی‌شاپور بود که مقارن با سلطنت شاپور اول (۲۳۸ق.م) است. شهر جندی‌شاپور شهرت خود را مدیون دانشگاه پزشکی و بیمارستان آن بود که به دست خسرو اول ساسانی پایه‌ریزی شد. وی استادانی را از یونان به ایران آورد. این بیمارستان پزشکان زیادی داشت که بعدها به یکی از مراکز طب اسلامی تبدیل شد و فعالیت آن تا اواخر قرن سوم ادامه داشت.

• بر خلاف اروپا، فعالیت‌های این بیمارستان منحصر به نگهداری از بیماران نبود و جنبه درمانی آن اهمیت داشت. پس از برپایی دولت عباسی مسلمانان با تمسک به شیوه رایج در این جندی‌شاپور در این سرزمین‌های متصرفه مبادرت به تأسیس بیمارستان کردند. با تأسیس بیمارستانی در این بغداد، پزشکان به آن شهر کشیده شدند. بیمارستان دیگری که در این حدود قرن سوم در این ایران تأسیس شد «بیمارستان ری» می‌باشد که توسط محمد زکریای رازی بخاطر درمان بیماران و آموزش پزشکی تأسیس شد.

• در این سرزمین‌های اسلامی در این صدر اسلام به هنگام جنگ‌ها، محل خاصی بخاطر نگهداری مجروحین ایجاد شد. پس از آن اولین بیمارستان (دارالمرضی) در این دوره ولیدبن‌عبدالملک، ششمین خلیفه اموی (سال۸۶ هجری) در این دمشق ایجاد شد که فعالیت آن محدود به نگهداری جذامیان و معلولین بود.

• در این قرن پنجم ناصرخسرو در این هنگام دیدار از شهر بیت‌المقدس می‌نویسد و بیت‌المقدس را بیمارستانی نیک است و وقف بسیار دارد و خلق بسیار را دارو و شربت دهند و طبیبان باشند که از وقف، مرسوم ستانند در این ایران بیمارستان به سبک بیمارستان‌های کشورهای اروپا، در این زمان ناصرالدین شاه قاجار آغاز شد. در این سال ۱۲۹۰ قمری، بیمارستانی به نام مریضخانه دولتی به ریاست ناظم‌الاطباء پزشک مخصوص شاه در این جدید تأسیس شد. در این سال ۱۳۱۹ به نام بیمارستان سینا واکنش نام داد.

• در این سال ۱۲۹۸، اداره بیمارستان مذکور به عهده چند پزشک انگلیسی واگذار شد، که یکی از آنها به نام «نلیگان» بیمارستان را در این گزارشی از نظر ساختمانی کهنه، غیرمناسب و بدون جریان هوای کافی، بدون روشنایی کافی و با وضع بهداشتی بسیار بد توصیف می‌نماید. او از عدم وجود وسایل کافی، عدم جداسازی بخش‌های مختلف، عدم وجود رختشویخانه، خرابی حمام، نبود محل نگهداری اجساد و … گلایه می‌کند.

• همچنین او معتقد است پرستاران این بیمارستان نه تنها آموزشی ندیده‌اند، بلکه در این وضعی هم نیستند که بشود این کار را انجام داد و تازه بیمارستان مقروض هم هست.

• امروزه بیمارستان در این نظام حرفه‌ای، مرکز سازمان یافته‌ای است که دیگر فقط محل اقامت نیست بلکه محل مراقبت است و در این آن گروه شغلی پزشکی، کار می‌نمایند. بیمارستان‌ها امروزه دارای تنوع زیادی در این عرصه خدمات بهداشت و درمان می‌باشند و شامل بیمارستان‌های عمومی، بیمارستان بیماری‌های مزمن، بیمارستان بیماری‌های روانی، بیمارستان بیماری‌های واگیر، بیمارستان‌های زنان و زایمان و … می‌باشند.

• بیمارستان در این نظام نوین خدمات درمانی یک نهاد و مؤسسه علمی و در این عین حال انسانی پراهمیت است که در این حکم نهادی از قدرت اجتماعی حرفه پزشکی نیز به شمار می‌رود.

General Hospital Thesis - دانلود رساله بیمارستان عمومی

پایان نامه بیمارستان عمومی

فهرست رساله بیمارستان عمومی

فصل اول (رساله بیمارستان عمومی)
مبانی نظری طراحی بیمارستانها
مقدمه ۶
هدف از ایجاد بیمارستان ۷
تاریخ و بیمارستان ۷
بررسی نمونه موجود ۱۲

فصل دوم (رساله بیمارستان عمومی)
بخش های بیمارستان
برنامه ریزی و طراحی معماری بخشهای بستری داخلی/جراحی
برنامه ریزی و طراحی معماری بخشهای بستری داخلی/جراحی۲۰
خدمات عمومی در این بخش های بستری های داخلی / جراحی ۲۲
اتاق های معاینه و درمان ۲۳
ارتباط بخش های بستری داخلی / جراحی و بیمارستان ۲۵
روابط فضاهای داخلی بخش های بستری داخلی / جراحی ۲۹
عملکرد فضاهای بخشهای بستری داخلی / جراحی ۳۳

فصل سوم (رساله بیمارستان عمومی)
مشخصات کیفی فضاهای درمانی
شرایط مناسب محیط کار ۴۰
تسهیلات و فضاهای مورد نیاز پزشکان و پرستاران در این بخش های بستری داخلی و جراحی ۴۹
آموزش پزشکی ۵۲
کنترل عفونت۵۶
ایمنی ۶۱ راهنمای برنامه ریزی و طراحی معماری بخش های مراقبتهای ویژه
اولیت بندی بیماران بخاطر پذیرش آنها در این بخش های مراقبت ویژه۶۴
شرایط مناسب محیط بیمار و کارکنان در این بخش های مراقبت ویژه۶۶
کنترل عفونت در این بخشهای مراقبتهای ویژه۷۰
ارتباط بخش های مراقبت ویژه با سایر بخش های کلینیک۷۳
ظرفیت ، روابط و ترکیب بندی فضاهای داخلی بخش های مراقبت ویژه ۷۵
ضمیمه۷۷
مفهوم طرح ریزی ۷۹

فصل چهارم (رساله بیمارستان عمومی)
مشخصات کمی و برنامه ریزی فیزیکی
برنامه فیزیکی ۹۳
زیر فضاهای طبقات بر حسب کاربری ۹۶
زیر فضاهای طبقات بر حسب متراژ ۹۷
انتخاب زیر فضاها در این طبقات بر حسب درصد در این نمونه های خارجی و داخلی ۹۸
ریز فضاها در این بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی ۹۹
مفاهیم طراحی ۱۲۲
دیاگرام ۱۲۶

فصل پنجم (رساله بیمارستان عمومی)
بستر طرح و مطالعات بستر طرح
اقلیم۱۳۴
موقعیت جغرافیایی ( وسعت و آب و هوا )ورامین ۱۳۵
کاربری وضع موجود ۱۴۰
بررسی جهات جغرافیایی ۱۴۱
تجزیه و تحلیل مناظر و آلودگی صوتی۱۴۳

فصل ششم (رساله بیمارستان عمومی)
روند طرح –کاسپت ها۱۴۶
فهرست منابع و ماخذ رساله بیمارستان عمومی ۱۴۸

جهت دانلود رساله بیمارستان عمومی از فرم زیر اقدام نمایید.


گرداوری شده : جدید نیوز

دانلود رساله بیمارستان عمومی

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز