خانه » دانلود 96 » مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

تبیلغات

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران در این قالب ورد با کیفیت بسیار خوب به قیمت ۲۵۰۰ تومان که لینک دانلود بلافاصله بعد از پرداخت نمایش داده می شود.

توضیحات کامل در این مورد تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

مقدمه:

شناخت احوال گذشتگان، موجب کسب تجربه و روشنی راه آینده و تعیین کننده خط مشی دولتمردان و مقامات و طبقات مختلف هر جامعه است. بدیهی است که بررسی واقعیتهای تاریخی هر قوم و ملتی، مبتنی بر اسناد و مدارک تاریخی و منابع فرهنگی مدون میسر خواهد بود.
اسناد و مدارک را در این زمانهای گذشته، یونانیان نگهداری می‌کردند. یونان قدیم، سرزمینی بود که نسبت به نگهداری اسناد خود اقدام می‌کرد در این قرن پنجم قبل از میلاد، آتنی‌ها، اسناد و مدارک خود را در این معابد از جمله پرستشگاه «منارون» – که به نام مادر خدایان است – ضبط می‌کردند.

در این این‌‌گونه معبدها، گزارشهای مجالس، قوانین و رساله‌ها و سایر مدارک کشور نگهداری می‌شد. باید توجه داشت که در این میان آنها، مدارک دفاعیه سقراط حکیم همراه با سایر دستنوشته‌ها، از قبیل فهرست برندگان بازی، ضبط می‌گردید. این دست نوشته‌ها از زمان اولیه -که متعلق به یونانیان و روابط آنان بوده است – تا سه قرن بعد از میلاد وجود داشته است و معمولاً در این روی صفحه‌ای یا لوحه‌ای به نام پاپیروس- که آن را لوله می‌کردند و داخل محفظه‌ای قرار می‌دادند – نگهداری می‌شد. فروکش کردن تدریجی تمدن قدیم یونان، موجب گردید تا آثاری در این زمینه توسعه مراکز اسناد و مدارک در این دوران جدید ایجاد گردد.

به گفته پژوهشگران و محققان، حفظ اسناد در این ایران قدیم مرسوم بوده و در این تشکیلات اداری هخامنشیان، بایگانی سلطنتی یکی از شاخصهای سازمان اداری دربار وقت بوده است. مدارک هخامنشیان، بر روی لوحه‌های پاپیروس و چرم ثبت می‌شده است. باید گفت که علاوه بر هخامنشیان، از زمان آریایی‌ها و آرامی‌ها نیز نوشته‌هائی بر روی پوست کشف شده است. در این ایران، اسنادی از قبیل فرمانها و غیره را در این کوزه‌ها نگهداری می‌کرده‌‌اند.

رفته‌رفته، پیشرفت و توسعه کشورها در این زمینه مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، وجود آرشیو یا سازمانی را به منظور نگهداری این‌‌گونه اسناد ایجاب کرد.

اسناد و آرشیو به عنوان بخشی از یادواره‌های مشترک مردم جهان، نقش مهمی در این حفظ هویت دینی، ملی و فرهنگی گذشته، حال و آینده دارند. بنابراین آرشیو یستها را می‌توان به معماران و پل‌سازان تشبیه کرد که گذشته را به آینده پیوند می‌زنند. اسناد، چراغ راهنمایند، بخاطر مسئولان، پژوهشگران و ملتها. اسناد، هویت دینی، ملی و فرهنگی ملتها را پاسداری می‌کنند و در این حقیقت «حافظه ملی» را تشکیل می‌دهند. میراث اسنادی، بخش وسیع و گسترده‌ای از یادواره‌ها را در این برمی‌گیرد و در این فضای بین‌المللی، نشانگر تنوع ملتها، زبانها و فرهنگها به شمار می‌روند.

نباید فراموش کرد که این یادواره‌ها بسیار آسیب پذیرند. بسیاری از اسناد با ارزش و منحصر بفرد و حتی مجموعه‌های کامل آرشیوی و کتابخانه‌ها در این طول تاریخ بر اثر حوادث طبیعی و یا فجایع انسانی بویژه جنگها، از میان رفته‌اند و یا به دلیل غفلت و فراموشی دولتها و صاحبانشان، پاره یا فرسوده شده‌اند و در این چنان شرایط بدی نگهداری می‌شوند که هر زمان امکان نابودی آنها وجود دارد. بخش قابل توجهی از میراث اسنادی در این سطوح جهانی، منطقه‌ای، ملی و استانی به دلایلی مانند اسیدی شدن کاغذ، نوع چرم، پوست، فیلم و نوارهای مغناطیسی نور خورده، گرما، رطوبت و گرد و غبار، از بین رفته‌اند.

حوادث و اتفاقات انسانی در این کنار عوامل طبیعی به کتابخانه‌ها و آرشیوها آسیب می‌رساند. فقط در این سایه اقدامات پیشگیرانه می‌توان در این مقابل حوادثی چون زلزله، سیل، آتش‌سوزی، گردباد، طوفان، جنگ و نظایر آن، اسناد را می‌توان سالم نگهداشت. تاکنون از کتابخانه‌ها و آرشیوهایی که بر اثر جنگ، بمباران و آتش‌سوزی چه عمدی و چه غیرعمدی از میان رفته ‌است، فهرستی تهیه نشده است.

احتمالاً کتابخانه اسکندریه، مشهورترین نمونه تاریخی در این این زمینه باشد. اما چه تعداد گنجینه‌های شناخته شده و ناشناخته که در این جنگهای قسطنطنیه، ورشو، فلورانس یا در این جنگهای سالهای اخیر از جمله سارایوو، کابل و بغداد نابود شده است؟ پاسخ روشن نیست. مثالهایی از دست بسیار است، متأسفانه نمی‌توان این فهرست را به آخر رساند.

The history of documents and archives in the world and Iran - مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

فهرست مطالب تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

مقدمه
سوابق تحقیق
نوشته تحقیق
تعریف آرشیو
تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان
ساماندهی اسناد در این آرشیو
آثار و هدف آرشیو
قلمرو آرشیو
وظایف آرشیو
انواع آرشیو
تشکیل شورای جهانی آرشیو
تاریخچه آرشیو در این جهان
تاریخچه آرشیو عثمانی
تاریخچه آرشیو در این ایران
تأسیس شوراهای منطقه‌ای در این جهان
آثار شورای منطقه‌ای آرشیو
اهمیت آرشیو ملی
جایگاه آرشیو ملی در این سازمانهای دولتی
مخزن آرشیو
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
طبقه‌بندی اسناد در این مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نحوه تفکیک اسناد
تأسیس آرشیو ملی ایران
سازمان اسناد ملی ایران
نتیجه گیری
پیشنهادات
منابع و ماخذ

جهت دانلود مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران از فرم زیر اقدام نمایید.

لینک منبع


گرداوری شده : جدید نیوز

مقاله تاریخچه اسناد و آرشیو در این جهان و ایران

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز