خانه » دانلود 96 » تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

تبیلغات

تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

stabilization of the norms of revolution and the creation of an Islamic society needs a struggle - تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

به گفته جدید نیوز:رهبر معظم انقلاب گفت: اگر دشمنانِ اسلام و حاکمیت قرآن از وجود، قاطعیت و حرکت ما خشمگین نباشند، باید در این مفید بودن خود شک کنیم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) و در این آستانه آغاز سال تحصیلی مدارس علمیه در این دیداری ۳ ساعته با جمعی از فضلا و طلاب حوزه‌ی علمیه استان تهران، با اشاره به امتیازات و ویژگی های دوران حاکمیت نظام اسلامی بخاطر انجام رسالت و وظایف اصلی روحانیت، تأکید کردند: امروز بشریت به‌ویژه نسل های جوان به شدت نیازمند حرفهای نو هستند و اسلام حرفهای نو و جذابی در این زمینه انسان، جامعه و سیاست دارد که اگر به گوش جهانیان رسانده شود، قطعاً پذیرنده بسیاری خواهد داشت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با طلاب جوان و شنیدن سخنان خوب و امیدوارکننده آنان، افزودند: شما طلبه‌های جوان همچون نهال‌های قدکشیده بوستان امامت و ولایت هستید و پیشرفت‌های فکری و افزایش توانایی‌های عملی شما موجب شگفتی پرورش‌دهندگان‌تان خواهد شد و خشم دشمنان را برخواهد انگیخت.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم مبنی بر خشم کفار از رویش‌های برجسته اسلامی، گفتند: اگر دشمنانِ اسلام و حاکمیت قرآن از وجود، قاطعیت و حرکت ما خشمگین نباشند، باید در این مفید بودن خود شک کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی، روحانیت را ادامه دهنده وظیفه و رسالت انبیا برشمردند و خاطرنشان کردند: همانگونه که انبیاء بدنبال ایجاد زمینه ای بخاطر حاکمیت جهان بینی توحیدی و ایجاد حیات طیبه بودند، مهمترین وظیفه روحانیت نیز ایفای همین رسالت است.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: ایجاد حیات طیبه قطعاً معارضانی خواهد داشت همانگونه که در این مقابل انبیاء نیز معارضان وجود داشتند، بنابراین روحانیت باید خود را بخاطر کار و تلاش پر زحمت و بلندمدت و در این عین حال تأثیرگذار، ماندگار و نتیجه بخش، آماده کند.

ایشان به تشکیل نظام اسلامی در این ایران و امتیازات این دوران بخاطر انجام وظیفه روحانیت اشاره کردند و افزودند: «حاکم بودن فضای اسلامی بر جامعه» یکی از ویژگی‌ها است، علاوه بر آن، در این سطح جهانی نیز یک خلأ فکری ناشی از سرخوردگی از بی نتیجه بودن تفکرات مارکسیستی و لیبرالیستی وجود دارد که زمینه را بخاطر ارائه حرفهای نوی تفکر اسلامی فراهم کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر بتوانیم حرفهای نو و جذاب اسلام را درخصوص انسان، جامعه و سیاست به گوش جهانیان و بویژه نسل های جوان برسانیم، قطعاً مورد قبول قرار خواهند گرفت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای وجود وسائل و ابزارهای ارتباطاتی و رسانه‌ای فراگیر بواسطه شکل‌گیری فضای مجازی را یکی دیگر از ویژگی‌های دوران کنونی بخاطر رساندن پیام حیات بخش اسلام، برشمردند و گفتند: یکی دیگر از امتیازات این دوران، کثرت سؤالها و شبهه ها در این ذهن‌ها است که همین زیاد بودن سؤالها، ذهن ها را بخاطر یافتن پاسخ ها فعال و زمینه را بخاطر عبور از مرزهای علم فراهم خواهد کرد.

ایشان تأکید کردند: همانگونه که در این سؤالها و شبهه‌ها نباید متوقف بمانیم، در این یافتن پاسخ نیز باید بدنبال پاسخ های منطقی و صحیح برویم.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این بخش دیگری از سخنان خود به برخی مطالب مطرح شده از جانب طلاب، در این این دیدار اشاره و نکاتی را در این خصوص آنها بیان کردند.

رهبر انقلاب اسلامی طلاب را به «جدی‌گرفتن درس و بحث علمی» توصیه کردند و در این این خصوص گفتند: شرط تأثیرگذاری در این جامعه، افزایش سواد و ارتقاء نصاب علمی است، همچنان‌که امام بزرگوار که در این نصاب کامل علمی قرار داشت، توانست مبارزه و حرکت عظیم انقلاب را به ثمر برساند.

ایشان، لازمه پیشنهادات اصلاحی بخاطر حوزه‌های علمیه را «عملی‌بودن» آنها برشمردند و افزودند: برنامه در این واقع کشیدنِ راه و جاده به سمت مقصد است، بنابراین باید بر اساس واقعیت‌ها تنظیم، و موانع احتمالی و راه‌حل‌ها در این آن گنجانده و پیش‌بینی شود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، راه رفع نقاط ضعف و رسیدن به وضع مطلوب را در این گروی عزم راسخ، حرکت پر انگیزه و مبارزه دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه یعنی تلاش و مجاهدت، همفکری و متشکل شدن.

ایشان، برداشت برخی افراد و نویسندگان مبنی بر تمام‌شدن مبارزه و انقلاب اسلامی را نادرست و «خیانت به انقلاب» خواندند و خاطرنشان کردند: انقلاب، هنجارهای گذشته را بهم می‌ریزد و هنجارهای جدیدی را بوجود می‌آورد و تداوم انقلاب به معنای حفظ هنجارهای جدید است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، حفظ و تداوم هنجارهای انقلابی را دشوار و نیازمند مبارزه دانستند و افزودند: دستهایی که با اصل انقلاب مخالفت و کارشکنی می‌کردند، در این مقابل تداوم هنجارهای انقلابی نیز همین‌گونه عمل می‌کنند اما همچنان‌که پیروزی انقلاب نیازمند مبارزه بود، تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی همچنان نیازمند مبارزه است.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مراحل تمدن‌سازی، افزودند: بر اساس حرکت انقلابی، نظام اسلامی بوجود آمد و این توفیقات بسیار مهم حاصل شد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی فاصله زیادی وجود دارد و ما بدون شک در این این راه در این حال حرکت و پیشرفت هستیم.

رهبر انقلاب اسلامی همه طلاب جوان را به تقوا و ورع و عبادت و انس با قرآن و دعا توصیه مؤکد کردند و گفتند: بدانید این مسیر بیشتر از تبلیغ زبانی نیازمند تبلیغ عملی است و ابتدا باید از خودمان آغاز کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در این پایان تأکید کردند: اگر درس و مباحثه علمی و ذهن های فعال با تقوا، همراه شوند، قطعاً جامعه علمی و مذهبی ما که روحانیت نامیده می شود، آینده ای به مراتب بهتر از امروز خواهد داشت.
در این ابتدای این دیدار تعدادی از طلاب حوزه‌ی علمیه استان تهران به بیان نکات و دغدغه‌های خود پرداختند.

حجج اسلام آقایان:

حسین حلوائیان، طلبه درس خارج

 • امید فَشندی، سردبیر نشریه طلبگی رستاخیز
 • مصطفی جلالی، برگزیده جشنواره علامه حلی ویژه طلاب
 • سیدمحمدکاظم موسوی‌فر، دبیر نشست‌های بصیرت افزایی در این حوزه
 • محمد عبدالصالح شاهنوش، دکترای حقوق
 • حسین صادق زاده، طلبه پایه نهم
 • محمدرضا فغانی، فعال فرهنگی و تبلیغی در این زمینه کودک و نوجوان
 • محمدحسین افشاری، مؤسس گروههای جهادی

و خانم ها:

 • خدیجه احمدی، پژوهشگر برتر مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه
 • رضوان قربانی باوریانی، محقق و طلبه سطح ۲
 • سمیه احمدی، دانشجوی دکترا
 • فاطمه احمدی، مؤلف ۷ عنوان کتاب

موارد زیر را مطرح کردند:

 • ضرورت ایفای نقش حلقه‌ی رابط بین مردم و حاکمیت از سوی طلاب
 • ضرورت تولید علم دینی و انجام عمل انقلابی در این حوزه‌های علمیه
 • احیاء مکتب علمی و عملی حضرت امام(ره) به عنوان پادزهرِ انقلاب زدایی از حوزه‌ها
 • ضرورت پویا شدن حوزه بخاطر حل مسائل جامعه بویژه و بخوانید جدید اجتماعی، اقتصاد، سیاست خارجی و فرهنگ
 • ضرورت به روزسازی متون درسی حوزه، متناسب با نیازهای روز جامعه
 • ضرورت همکاری حوزه‌های علمیه با نهادهای عمومی جهت یافتن راه حل بخاطر آسیب‌های اجتماعی
 • ضرورت شناسایی و جذب نیروهای کارآمد در این حوزه
 • انتقاد از رها بودن فضای مجازی و بیان ضرورت تولید «فقه فضای مجازی» ناظر به ارزشها و هنجارهای ایرانی اسلامی
 • ضرورت توجه به تبلیغ و آموزش در این گروه سنی کودک و نوجوان و تدوین متون دینی متناسب با این گروه سنی
 • ضرورت تأسیس قرارگاه جهادی و مهندسی فرهنگی در این حوزه های علمیه
 • ضرورت آماده سازی طلاب بخاطر مواجهه‌ی عالمانه با شبهات

برگرفته: باشگاه خبرنگاران جوان


برگرفته:asemooni.com
گرداوری :جدید نیوز

تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی نیازمند مبارزه است

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز