خانه » دانلود 96 » پهنای باند اینترنت

تبیلغات

پهنای باند اینترنت

پهنای باند اینترنت

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

پهنای باند اینترنت

Bandwidth3 - پهنای باند اینترنت

پهنای باند و میزان تاخیر پهنای باند از جمله واژه‌های متداول در این دنیا شبکه‌های کامپیوتری است که به نرخ انتقال داده توسط یک اتصال شبکه و یا یک رابط، اشاره می‌کند. اگر می خواهید در این مورد پهنای باند بیشتر بدانید این مقاله جدید نیوز را تا پایان مطالعه نمایید چرا که اطلاعات کاملی در این مورد پهنای باند بخاطر شما عزیزان منتشر می کنیم.

واژه پهنای باند از رشته مهندسی برق اقتباس شده‌است. در این این شاخه از علوم، پهنای باند نشان دهنده مجموع فاصله و یا محدوده بین بالاترین و پائین‌ترین سیگنال بر روی کانال‌های مخابراتی باند است؛ که به منظور سنجش اندازه پهنای باند سیگنال از واحد هرتز استفاده می‌شود.

پهنای باند تنها عامل تعیین کننده سرعت یک شبکه از زاویه کاربران نبوده و یکی دیگر از عناصر تاثیرگذار، «میزان تاخیر» در این یک شبکه‌است که می‌تواند برنامه‌های متعددی را که بر روی شبکه اجراء می‌گردند، تحت تاثیر قرار دهد.

پهنای باند، ترجمه لغت به لغت اصطلاح Bandwidth است. در این بعضی جاها این اصطلاح را «عرض باند» هم ترجمه کرده‌اند. اگر بخواهیم درک خوبی از معنای این اصطلاح داشته باشیم بد نیست به این مثال توجه کنید. اتوبانی را در این نظر بگیرید، معمولاً هر اتوبان یا بزرگراه دارای چند خط (Line) یا باند (Band) است که ظرفیت این بزرگراه را معین می‌کند.

مثلاً اگر بزرگراهی دارای ۲ خط باشد طبیعتاً به طور هم‌زمان و از یک نقطه از بزرگراه فقط ۲ عدد ماشین امکان عبور دارند و اگر بزرگراهی دارای ۴ خط یا باند باشد به طور هم‌زمان ۴ ماشین امکان عبور از کنار هم را دارند. خوب حالا کافی است در این این مثال به جای ماشین، بیت‌(Bit) و به جای بزرگراه یا اتوبان، سیم یا فیبر نوری که در این واقع محیط انتقال اطلاعات هستند، بگذارید.

مثال دیگری که می‌تواند به درک بهتر شما از موضوع کمک کند، لوله‌های انتقال آب است. هر چقدر قطر لوله آب بزرگ‌تر باشد، امکان انتقال آب بیشتری از یک نقطه به نقطه دیگر وجود دارد. درست مثل پهنای باند، هر چه پهنای باند بیشتری وجود داشته باشد، امکان انتقال اطلاعات بیشتری را از یک نقطه به نقطه دیگر داریم.

در این واقع پهنای باند یا عرض باند به شما می‌گوید به طور هم زمان چند بیت می‌تواند از کنار هم رد شوند یا در این طول محیط ارتباطی شما با شبکه جا‌به‌جا شوند. اگر خودتان هم فکر کنید شاید بتوانید مثال‌های بیشتر و بهتری بخاطر درک بهتر موضوع متصور شوید. تنها نکته‌ای که ذکر آن لازم به نظر می‌رسد تفاوت اصلی در این مثال‌های ذکر شده با پهنای باند است. در این مثال‌های بالا هر چه تعداد خطوط یا پهنای اتوبان بیشتر باشد، تعداد ماشین بیشتری می‌توانند به طور هم زمان از کنار هم عبور کنند.

همچنین هر چقدر قطر لوله‌های انتقال آب بیشتر باشد، حجم بیشتری از آب می‌تواند در این هر زمان منتقل شود. اما در این وسایل مخابراتی و ارتباطی، صحبت از عرض یا پهنای فیزیکی نیست. به عبارت دیگر بخاطر انتقال اطلاعات بیشتر در این یک واحد زمان (مثلاً یک ثانیه) نیازی به پهن‌تر کردن و یا عریض‌تر کردن محیط انتقال داده(مثلاً سیم یا فیبرنوری) نیست. در این واقع در این محیط‌های مخابراتی این مودم‌ها هستند که وظیفه رد و بدل کردن اطلاعات را به عهده دارند. به عبارت دیگر، هر چه توانایی مودم شما بیشتر باشد، می‌تواند حجم بیشتری از اطلاعات را بر روی محیط انتقال جابه‌جا کند.

پهنای باند دریافتی کاربر می تواند با توجه به امکانات شبکه متغیر باشد.

در این وسایل مخابراتی، هم توانایی مودم‌ها و هم توانایی محیط‌های انتقال داده‌ها(کابل‌های مخابراتی) در این سرعت انتقال داده‌ها تأثیر گذار هستند. به عبارت دیگر اگر گاهی با یک مودم مشخص مثلاً یک مودم ۵۶k ، یکبار با سرعت ۵۲k به اینترنت وصل می‌شویم و بار دیگر با سرعت ۴۹k، این مسئله برمی گردد به توانایی محیط انتقال داده‌ها.

آخرین نکته ضروری در این این زمینه، واحد انتقال اطلاعات و ضرایب آن است. واحد انتقال اطلاعات بیت بر ثانیه است. در این محیط تئوریک، هر میزان پهنای باند را می‌توان متصور شد. از یک بیت در این ثانیه(bps 1) تا میلیون‌ها بیت بر ثانیه(Mbps) و یا بیشتر. اما در این محیط عملی معمولاً با محدودیت‌هایی روبرو هستیم.

مثلاً نمی‌توان از یک شرکت ارائه دهنده خدمات پهنای باند (نظیر شرکت مخابرات ایران) درخواست پهنای باندی به میزان ۹۱۳ Kbps کرد. کوچک‌ترین واحد رایج پهنای باند ۶۴K است و معمولاً شرکت‌های مخابراتی جدولی را ارائه می‌دهند که نشان دهنده پهنای باندهایی است که امکان ارائه آن را دارند.


برگرفته:asemooni.com
گرداوری :جدید نیوز

پهنای باند اینترنت

برچسب ها : , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز