خانه » دانلود 96 » راهنمای خرید کیسه خواب

تبیلغات

راهنمای خرید کیسه خواب

راهنمای خرید کیسه خواب

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

راهنمای خرید کیسه خواب

sleeping bag1 - راهنمای خرید کیسه خواب

اگر در این یک سفر طبیعت‌گردی یا صعود چند روزه داشته باشید، ناگزیر به اقامت شبانه در این هوای باز باشید، حتی در این صورتی که چادر هم داشته باشید، باز هم هیچ وسیله‌ای غیر از یک کیسه خواب نمی‌تواند آسایش لازم را بخاطر شما فراهم کند. با جدید نیوز همراه شوید تا راهنمای خرید کیسه خواب را بخاطر شما عزیزان شرح دهیم.

خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا بخاطر تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت، نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است .کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند . کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر اینست که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در این زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است !

بخاطر رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در این ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود .این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در این کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز در این الیاف جدید به نام ترمو لایت برطرف شده است .

 کیسه خواب پر یا کیسه خواب الیاف؟

 • آیا می‌خواهید در این باران شدید در این طبیعت بخوابید؟

 • آیا هوای مقصد سفر شما گرم و مرطوب است؟ سرد و مرطوب؟ و یا گرم و خشک؟ یا بسیار سرد است؟

 • آیا کیسه خواب را خودتان حمل می کنید؟

 • آیا وقت رسیدگی و مراقبت از کیسه‌خواب خودتان را دارید؟

این سوالات، مهمترین سوالاتی‌ست که شما باید قبل از تصمیم به خرید یک کیسه خواب و انتخاب بین ۲ گزینه “کیسه خواب پر” و “کیسه خواب الیاف”، از خود بپرسید؟در این ادامه معایب و مزایای کیسه خواب‌های پر و الیاف را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد. شما با توجه به پاسخی که به سوالات بالا می‌دهید، می‌توانید تصمیم خود را در این ارتباط با خرید کیسه خواب بگیرید.

sleeping bag4 - راهنمای خرید کیسه خواب

کیسه خواب پر

مزایا

 • گرمای بی‌نظیر به نسبت وزن

 • قابلیت تراکم پذیری(فشردگی) بیشتر

 • قابلیت حمل راحت‌تر

 • عمر طولانی‌تر

 • گرم کردن سریع

معایب:

اگر دنبال بهترین عایق هستید که با وزن کم و اندازه کوچک، ترکیب شده باشه کیسه خواب پر، بهترین گزینه بخاطر شماست.مزیت دیگه اینه که می‌تونید تقریبا مطمئن باشید که هیچ رطوبتی به شما نمی‌رسه هنگام خواب! چون تمام رطوبت رو پر جذب می‌کنه! اگر چه این نکته اصلی‌ترین عیب کیسه خواب پر هم به شمار میره؛ چون اولا با جذب رطوبت، پرها گلوله می‌شوند و به هم می‌چسبند، در این نتیجه قدرت عایق بی‌نظیرشون رو از دست می‌دند. دوما اگر کیسه خواب خیس بشه، زمان زیادی طول می‌کشه تا خشک بشه.البته این جذب رطوبت به رطوبت خارجی و سفرهای زمستانی محدود نمیشه! بلکه حتی رطوبت بدن هم روی کیسه خواب پر تاثیر می‌گذاره و ممکن است کیفیت آن را بکاهد.این نوع کیسه خواب بخاطر مصارف و سفرها زیر ایده‌آل است:

کیسه خواب‌های پر از کیسه خواب‌های الیاف گرانتر بوده و نگهداری از اونها به مراتب سخت‌تر است.

کیسه خواب الیاف

مزایا

 • حفظ ۷۰درصد قابلیت عایق بودن، هنگام خیس شدن

 • نیاز به مراقبت کمتر

 • جذب سخت‌تر رطوبت

 • نیاز به زمان کوتاه بخاطر خشک شدن

معایب:

 • سنگین‌تر از کیسه‌خواب پر

 • سخت‌تر بودن حمل کیسه خواب

 • طول عمر کوتاه‌تر

 • نیاز به زمان طولانی‌تر بخاطر گرم کردن

کیسه خواب‌های الیاف، به سختی رطوبت رو جذب می‌کنند و سریعتر از کیسه خواب پر خشک می‌شوند.همچنین در این صورت خیس شدن، بیشتر قدرت عایق بودن خود رو حفظ می‌کنند و گلوله نمی‌شوند.sleeping bag3 - راهنمای خرید کیسه خواب

این نوع کیسه خواب بخاطر مصارف و سفرهای زیر ایده‌آل است:

 • مقاصدی با رطوبت بالا.

 • مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.

 • اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می‌کنید که باعص میشه مجبور باشید اغلب اونها رو بشویید(مثلا بخاطر کودکان)

 • اگر کیسه خواب‌تون رو خودتون حمل نمی‌کنید. در این نتیجه وزن کیسه خواب براتون مهم نیست.

 • اگر یک کیسه‌خواب می‌خواهید بخاطر استفاده در این همه نوع سفر

 • سفرهای تابستانی.

کیسه خواب‌های الیاف ارزانتر از کیسه خواب‌های پر بوده و نگهداری از اونها ساده‌تر است.

تذکر: به تازگی الیاف مصنوعی تولید شده است، که هم ویژگی سبکی و حفظ گرما “پر” را دارد، هم قابل استفاده در این مکان های مرطوب و بسیار سرد است. این کیسه خواب ها گران بوده و البته بخاطر نقاط بسیار سرد همچون ارتفاعات ۸۰۰۰ متری هیمالیا و قطب جنوب و شمال به کار میرود.

دمای کیسه خواب؟

زمانی که میخواهید کیسه خواب انتخاب کنید با توجه به شرایط  و نوع فعالیتی که در این نظر دارید انجام دهید. مثلا شب مانی در این جنگل است، یا کویر، در این برف و سرما ، به هر حال احساس سرما و یا گرما بخاطر بدن ما مطلوب نیست و توان جسمی ما را کاهش می دهد.

بخاطر یکسان سازی اعداد اعلام شده بخاطر کیسه خوابها توسط کمپانی ها در این سال ۲۰۰۴ استاندار اروپایی آزمایش توان گرمایی کیسه خوابها ایجاد شد، استاندارد اروپایی En13537.

اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون نمی تواند عین شرایط واقعی را ایجاد کند اما این استاندار شرایط یکسانی را بخاطر همه آزمایشگاهها تعیین کرد و روشهای مختلف آزمایشگاهها را به شکلی واحد در این آورد. البته راحتی کیسه خواب علاوه بر آن چیزی که بخاطر کیسه خواب اعلام می شود به بسیاری از عوامل دیگر در این زمان استفاده نیز مربوط می شود.

مفهوم اعداد مختلف اعلام شده بخاطر یک کیسه خواب:

Maximum Comfort temperature: حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در این کیسه خواب می تواند بخوابد و در این این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature: دمایی که در این آن یک زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature: کمترین دمایی که یک مرد عادی در این شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بخوابد بدون اینکه از خواب بیدار شود.

Extreme temperature: کمترین دمایی که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در این مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت کند. این حالت اجازه شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید به فرد میدهد.

 شرکت های تولید کننده بر اساس بازه دمایی کیسه خواب ها را بفروش میرسانند.راهنمای خرید و نگهداری کیسه خواب و اجزا کیسه خواب

چطور از کیسه خواب به درستی استفاده کنیم؟

این نکات رو به خاطر داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل از کیسه خواب‌تون استفاده کنید و از خوابیدن در این اون لذت ببرید.

 • به اندازه کافی بخورید: بدن شما بخاطر کوه‌نوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری و… به میزان بالایی انرژی نیاز دارد. اگر شما سوخت کافی به بدن‌تان نرسانید، بدن شما قادر به تولید گرمای کافی نخواهد بود.

 • به اندازه کافی بنوشید: مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات در این طول روز می‌نوشید.  یک بدن dehydrate شده(بی‌آب شده) نمی‌تونه گرما تولید کنه. قبل از اینکه به داخل کیسه خواب برید، با یک لیوان چای یا شکلات داغ، درجه حرارت بدن‌تون رو بالا ببرید.

 • از خوردن الکل خودداری کنید: در این هوای سرد از خورد الکل اجتناب کنید! الکل ممکنه موجب بشه که شما احساس کنید گرم‌تر شده‌اید، اما الکل خیلی زود دمای بدن شما رو پایین می‌آورد.

 • لباس‌هایتان را خشک نگه دارید: لباس‌ها به اندازه کیسه خواب،  به ویژه کیسه خواب پر،  هنگام خیس شدن میزان عایق بودن‌شون  رو از دست می‌دهند. هرگز با لباس‌های مرطوب(حتی اگر این رطوبت در این اثر عرق کردن بدن‌تان باشد)  وارد کیسه خواب نشوید. اگر لباس‌های اضافه‌تان را در این یک کیسه “ضد آب” نگه‌داری کنید، می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایتان خشک باقی خواهند ماند.

sleeping bag2 - راهنمای خرید کیسه خواب

با یک کیسه خواب خوب و انتخاب درست کیسه خواب، شما فقط نیمی از راه را رفته‌اید. داشتن خوابی راحت مستلزم رعایت نکات دیگر و داشتن لوازم دیگری نیز هست:

 • زیر انداز: یک زیرانداز خوب اگر به اندازه کیسه خواب مهم نباشد، اهمیت آن پایین‌تر از کیسه خواب نیز نیست. انتقال گرما از زمین سرد بیشتر از هوای سرد صورت میگیرد، پس خوابیدن روی زمین بدون زیرانداز دمای بدن شما رو کاهش می‌دهد. و این نکته به کیفیت کیسه خواب شما ربطی ندارد. پس همیشه حتی وقتی در این چادر هستید از زیرانداز استفاده کنید.

 • اگر زیرانداز مناسب و عایق ندارید٬ با استفاده از پانچو یا بارانی در این زیر زیرانداز٬ قابلیت عایق رو بهبود ببخشید.

 • چادر یا کیسه بیواک!: بادی با سرعت ۲۵ کیلومتر/ساعت در این دمای ۵+ درجه سانتیگراد در این شما احساسی شبیه به دمای صفر درجه ایجاد خواهد کرد. بنابراین چادر خودتان را در این محلی برپا کنید که کمتر در این معرض باد باشد یا از کیسه های بیواک ( Sleeping Bag Cover) استفاده کنید.

 • لباس زیر مناسب: گرمای کیسه خواب را با پوشیدن لباس زیر و جوراب گرم بالا ببرید. پوشش خشک در این پاها میزان عایق را بالا می‌برد.

 • کلاه: وقتی در این کیسه خواب می‌ خوابید، سر تنها قسمتی‌ست که از کیسه خواب بیرون می‌ماند. اگر سر شما سرد باشد، تمام حرارت بدن شما به سرعت از دست خواهد رفت. پوشاندن سر یکی از مهمترین اقدامات بخاطر عایق کردن بدن است. بنابراین قبل از خواب مطمئن شوید که سر خود را به شکل مناسبی پوشانده‌اید.

انتخاب برند

یک کوهنورد حداقل به ۲ تا کیسه خواب نیاز دارد. یکی بخاطر فصل گرم که اصطلاحا ۳ فصل گفته میشود و عموما بخاطر تابستان و اوایل پاییز مناسب است و دارای حجم، وزن و قیمت کمتری است و دومین کیسه خواب  بخاطر اواخر پاییز تا اواسط بهار که هم گرم تر ، سنگین تر و البته گران تر است که انتخاب آن حساستر بود.

کیسه خواب های سه فصل: انتخاب شما در این این قسمت بسیار زیاد است، به چند نکته توجه کنید: وزن، حجم، قیمت (پر یا الیاف)

ولی بخاطر اینکه زیاد دردسر نداشته باشید.

الیاف: کیسه خواب گایا (قایا=Gaya) با مدلهای ۲۰۰ و ۳۰۰ با کیفیت خوب و ایرانی است و بخاطر طبیعت گردی و کوهنوردی در این ۳ فصل عالی است. مارک های چینی و گرانی چون ماموت، کمپ(اصل)، فرینو، دویتر نیز وجود دارد ولی آنقدرها  فرق ندارد، البته افراد قد بلند و یا سنگین وزن باید دنبال کیسه خواب مناسب اندازه خود بگردید. (کیسه خواب آمریکای اصلا توصیه نمی شود، چون بسیار پرحجم و سنگین است)

پر: بسیار سبکتر و کم حجمتر و البته گران هستند و بخاطر کوهنوردان و طبیعت گردانی که سفر ۲ روزه زیاد میروند، مناسب است.

کیسه خواب های زمستانه و هیمالیانوردی: کیسه های زمستانه رابطه مستقیمی با جان و زندگی شما دارند، بسیار با دقت و وسواس این نوع کیسه خواب ها را انتخاب کند. پس به سراغ مدلهای چینی یا تقلبی و حتی ایرانی نروید.

به ترتیب شرکت معتبر ماموت  Mammut (پیشنهاد ویژه), رب Rab , ، میلت Millet , فرینو Ferrino ، نورث فیس North Face, دویتر(دیوتر)  Deuter و … به با جدیدترین تکنولوژی ها اقدام به تولید کیسه خواب های مناسب برا صعودهای زمستانه و هیمالیانوردی با مراجعه به وب سایت این شرکت ها مدل های جدید مورد نظر و مناسب بخاطر برنامه خود را انتخاب کند، از آنجایی که تمام شرکتهای ذکر شده به صورت حرفه ای این تولیدات را انجام میدهند. شما با خیال راحت دست به خرید خود بزنید.

sleeping bag5 - راهنمای خرید کیسه خواب

مراقبت و نگهداری کیسه خواب:

خرید کیسه خواب یک سرمایه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت میتوان بخاطر سالها آن را حفظ کرد. همیشه توصیه های تولید کننده را به کار ببندید. کارخانه ای که آن را تولید کرده است، مسلما” بهتر میداند که چگونه باید از آن مراقبت کرد. با توجه به مطالب تولید کنندگان، چند روش بخاطر دوام بیشتر کیسه خواب آورده میشود.

نگهداری : همیشه کیسه خواب را در این حالت آزاد نگهداری کنید. کیسه خواب را فقط بخاطر مدت زمان کوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری کنید.

محافظت از کثیف شدن : با استفاده از یک آستری درونی مجزا، از چرک شدن کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری کنید.

نظافت :

نقاط کثیف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تمیز کننده ای که تولید کننده توصیه کرده است، تمییز کنید. هر چند وقتی هم باید کیسه خواب را بشویید. هیچگاه از خشک شویی بری تمییز کردن آن استفاده نکنید. کیسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون یک ماشین لباس شویی بزرگ با سرعت چرخش کم بشویید. چند بار زمان آبکشی را تجدید کنید تا مطمئن شوید که کلیه مواد شستشو از کیسه خواب بیرون رفته است. بخاطر خشک کردن، آن را در این معرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک کن قرار دهید .هرچند وقت آن را از دستگاه بیرون آورید و با کوبیدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش کرده و یا با قرار دادن یک توپ تنیس در این آن (در این یک ربع آخر خشک شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشوید. پس از پایان کاربا فشردن و لمس کردن لایه درونی آن مطمئن شوید که کاملا” خشک شده باشد. شستن و خشک کردن یک کیسه خواب چند ساعت طول میکشد. مغازه هایی هم هستند که کار تعمیرات و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام میدهند.


برگرفته:asemooni.com
گرداوری :جدید نیوز

راهنمای خرید کیسه خواب

برچسب ها : , , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز