خانه » بیوگرافی » بازار مسکن در این آستانه انفجار است

تبیلغات

بازار مسکن در این آستانه انفجار است

بازار مسکن در این آستانه انفجار است

در این مطلب از سایت جدید نیوز در مورد مطلب

بازار مسکن در این آستانه انفجار است

این روزها اوضاع و احوال بازار مسکن خوب نیست و کاهش نرخ سود بانکی نیز در این این بین دستاویزی بخاطر مالکان شده که مستاجران را تحت فشار بیشتری قرار بدهند.

به گزارش جدید نیوز ، این روزها اوضاع و احوال بازار مسکن خوب نیست و کاهش نرخ سود بانکی نیز در این این بین دستاویزی بخاطر مالکان شده که مستاجران را تحت فشار بیشتری قرار بدهند.

چند روزی است که شورای پول و اعتبار، نرخ سود سپرده‌های یکساله را از ۱۸ به ۱۵ درصد کاهش داده، نرخ سودی که بالا بودن آن بر اساس گفته برخی کارشناسان، یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد رکود در این بازار مسکن به شمار می‌رود.

در این حال حاضر قیمت اجاره ها در این بخش مسکن افزایش ۴۰ درصدی داشته و کاهش نرخ سود بانکی نیز بهانه ای تازه بخاطر بالا رفتن نرخ اجاره بها  تا ۶۰ درصد شده است.

به گفته بسیاری از مستأجران در این حال حاضر رهن کامل واحدهای مسکونی نایاب شده و اکثر مالکان اجاره هایی با مبلغ بیش از یک میلیون تومان درخواست می کنند.

براساس این گزارش اگرچه کاهش نرخ سود بانکی به گفته بسیاری از کارشناسان در این بازار اجاره اثرگذار است اما از سوی دیگر می توان به این موضوع امیدوار بود که بازار خرید و فروش مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد و زمزمه های رونق نیز به این بازار می رسد.

با توجه به رکود چهارساله که بازار مسکن رادرگیر خود کرده تمامی سازندگان و مالکان منتظر  یک تلنگر بخاطر دگرگون کردن این بازار هستند.

اثرات کاهش نرخ سود بانکی در این ماه های آینده نمایان می شود

یکی از مشاوران املاک با اشاره به اینکه اثر کاهش نرخ سود بانکی در این ماه های آینده بر بازار مسکن نمایان می شود، افزود: قیمت مسکن در این سال آینده با افزایش روبرو می شود و رکودی که در این طی این ۴ سال انباشته شده تبدیل به حباب گرانی می شود که با یک تلنگر می ترکد.

وی افزود: فصل نقل وانتقالات مسکن رو به پایان است ، به همین دلیل قیمت ها بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته و بازار اجاره ظرفیتی بخاطر افزایش قیمت ندارد، بنابراین بیشتر تأثیرقیمت بر روی بازار خرید است.

کاهش نرخ سود بانکی معضلی بخاطر مستاجران

در این همین راستا یکی دیگر از مشاوران املاک گفت: با تصویب این طرح بانکی میزان نرخ های اجاره با افزایش ۱۸ درصدی روبرو می شود.

گفتنی است سال گذشته بالغ بر ۳۰‌ درصد خانوار در این خانه‌های استیجاری زندگی کرده‌اند که نسبت به سال ۱۳۹۰ رشد چهار‌درصدی داشته است.

در این سال ۱۳۹۴ نیز مسکن بیش از ۴۲‌ درصد از هزینه‌های خانوارهای شهری در این ترکیب هزینه‌های غیرخوراکی سالانه را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی متوسط سهم هزینه مسکن از کل هزینه خانوار در این استان‌های مختلف بین ۱۷ تا ۴۵‌درصد است که این سهم در این استان‌های ایلام و جدید به ترتیب کمترین و بیشترین است.

چندی پیش مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه ‌و شهرسازی نیز متوسط هزینه مسکن در این کشور را حدود ۳۲‌درصد اعلام و تصریح کرد: برنامه‌های متنوعی در این وزارت راه و شهرسازی جهت تعدیل هزینه‌های مسکن در این سبد مصرفی خانوار در این حال برنامه‌ریزی و اجراست.

افزایش نجومی  قیمت مسکن با جرقه ای کوچک

ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان مسکن استان جدید اظهار کرد: با کاهش نرخ سود بانکی، قیمت رهن کامل نیز کاهش می‌یابد و این امر مشکل مستأجران را تشدید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه باید مشکل رکود مسکن بسیار پیش از به اتمام می رسید، گفت: متأسفانه میزان تقاضا در این این بازار بسیار فشرده و غیر قابل کنترل شده است.

براساس این گزارش اگرچه کاهش نرخ سود بانکی شاید در این بسیاری از بخش های اقتصادی کشور جوابگو باشد و بتواند مشکل اقتصادی را برطرف کند اما به نظر می رسد که این موضوع در این بخش مسکن نه تنها نمی تواند به رونق کمک کند، بلکه زمینه ایجاد مشکلات بیشتر بخاطر مستاجران را نیز فراهم می کند. بنابراین باید در این این زمینه دولت به ویژه مسئولان وزارت راه وشهرسازی چاره اندیشی کنند تا جرقه افزایش قیمت در این بخش مسکن زده نشود.

باشگاه خبرنگاران

 

آخر نوشته/*


733 650 02 - بازار مسکن در این آستانه انفجار است


منبع:tehrannews.ir
گرداوری :جدید نیوز

بازار مسکن در این آستانه انفجار است

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز